Ukrajinská armáda svádí boj o Doněck. Začátek masivního útoku tají

Ukrajinští vojáci se snaží vytlačit proruské separatisty z Doněcka. Svádějí s protivníky tuhý boj i kolem Luhansku nebo měst Stachanov a Alčevsk. Rebelové jim chtějí zabránit v blokování svých opěrných bodů. Armáda se totiž chystá k většímu zátahu proti nim.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinská armáda se chystá k zátahu proti rebelům v Doněcku | Zdroj: Reuters

O tom, kdy a jakou silou ukrajinská armáda proti povstalcům v Doněcku zaútočí, nechce její vedení mluvit. Nemá jít ale o masivní plošnou akci, protože se chystá boj v místě, kde stále žije hodně civilistů.

Mluvčí Rady národní obrany Andrej Lysenko potvrdil, že pokračuje aktivní fáze takzvané protiteroristické operace a aniž by mohl prozradit kdy a jak, dojde při ní k obklíčení a zničení teroristů.

Podotkl, že od začátku akce se území pod kontrolou rebelů zmenšilo na čtvrtinu. Z Doněcka ale přicházejí také zprávy o tom, že se povstalci drží v jeho středu a zřídili si palebné postavení na střeše obchodního centra.

Odcházejí Ukrajinci do Ruska?

Humanitární situace na Ukrajině se podle OSN neustále zhoršuje. Násilnosti se dotýkají milionů lidí.

„V oblastech, kde se bojuje, žijí skoro čtyři miliony lidí. Ti, kteří tam zůstali, čelí velkému nebezpečí. Bojuje se už i v hustě obydlených oblastech. Boje navíc ničí infrastrukturu a komplikují dodávky vody i elektřiny. Lidé tam nemají přístup ani k základním službám,“ řekl na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN šéf úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí John Ging. Podle něj uprchne z míst bojů každý den asi tisícovka lidí.

"Ukrajinci svou zemi opouští masově. Od začátku krize jich přišlo do Ruska skoro 800 tisíc. Někteří už prošli i imigrační službou, aby svou situaci legalizovali. Otevřeli jsme také několik center pro uprchlíky,“ tvrdí ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin.

Nepokoje na Ukrajině | Foto: Český rozhlas

Pavel Novák, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme