Na jihu Čech je první budhistický klášter. Mniši žijí ve vybydlené vile na břehu Lužnice

První budhistický klášter na jihu Čech nemá okenice, omítky jsou spadané a podlahy rozbité. Ve vybydleném domě v Kolodějích nad Lužnicí na Českobudějovicku žije v provizorních podmínkách už měsíc pět mnichů. Chtějí šířit thajské buddhistické učení a přilákat turisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koloděje nad Lužnicí. První budhistický klášter na jihu Čech | Foto: Romana Lehmannová

Secesní vilu koupil v červnu hlavní opat Tygřího kláštera z Thajska, aby ho proměnil v klášter. K tomu není potřeba žádné vysvěcení.

„Máme tu mnichy, kteří praktikují budhistické učení, a to stačí. Dodržují určitá pravidla, se kterými se musí ztotožnit každý návštěvník, který sem přijde. A to je například to, že mnich žádá o potravu každý den v deset hodin dopoledne,“ vysvětlila ředitelka kláštera Sukhul.

„Jsme v turistické oblasti, tak předpokládáme, že si cestu do našeho kláštera najde spoustu hostů, kteří se rádi dozvědí něco nového o thajské kultuře a o budhismu jako takovém. Počítáme také s tím, že sem přijedou Thajci z různých koutů Evropy a podarují nás, abychom mohli zrenovovat tenhle nádherný klášter,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

V novém buddhistickém kláštěře byla Romana Lehmannová

Patrová secesní vilka je zatím v dezolátním stavu. Poničily ji povodně v roce 2002, stojí totiž v záplavovém území na břehu Lužnice.

Mniši si s tím poradili po svém. Jednu místnost celou dokola obložili dřevotřískovými deskami, na zemi mají lino a uprostřed místnosti pod zřejmě jediným zaskleným oknem provizorní oltář. Pokoj slouží zároveň jako modlitebna, jídelna a ložnice pro všech pět mnichů.

Koloděje nad Lužnicí. První budhistický klášter na jihu Čech | Foto: Romana Lehmannová

Klášter přitahuje pozornost místních, většina z nich ale kolem něj jen zvědavě chodí.

„Abych vám řekla pravdu, mnoho o tom nevím. Proto jsem zvědavá, co z toho vybudují. Jsem překvapená, v jakém stavu to je,“ řekla Marie Hanušová z nedalekého Týna nad Vltavou. Mnichům drží palce.

Na lokalitě nezáleží

Projekt zaštítilo i thajské velvyslanectví. Podle ministerského obchodního rady Naty Chuansanita není vůbec překážkou, že je klášter v malé vesnici s pouze 150 obyvateli.

„Důležité je poslání kláštera. A tím hlavním je učení budhismu. Kdo se bude chtít dozvědět o buddhismu víc, tak si tu správnou cestu do kláštera vždycky najde,“ uvedl. Na lokalitě prý tolik nezáleží.

Pět mnichů bude v Kolodějích do začátku října. Pak začne Tygří klášter secesní budovu opravovat. Po rekonstrukci se mniši opět vrátí, zatím ale neví kdy.

Koloděje nad Lužnicí. První budhistický klášter na jihu Čech | Foto: Romana Lehmannová

Romana Lehmannová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme