O platech soudců a daňové slevě pro důchodce rozhodne Ústavní soud

Ústavní soud dnes vyhlásí, jak rozhodl o dvou nejsledovanějších kauzách ve své současné agendě - o platech soudců a slevě na dani pro pracující důchodce. Výpočet soudcovských platů loni zpochybnil Městský soud v Brně, stížnost kvůli zrušení daňové slevy podala skupina senátorů. Oba nálezy by mohly mít velký dopad na státní rozpočet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovna Ústavního soudu. Ilustrační foto.

Sněmovna Ústavního soudu. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Základna pro výpočet platů soudců je aktuálně asi 64 500 korun. Soudci ji chtějí zvýšit o devět procent, takže by přesáhla 70 tisíc korun.

Ústavní soud opakovaně zdůraznil, že příjmy v justici představují jednu ze záruk nezávislosti soudní moci.

Druhý dnešní verdikt se bude týkat novely zákona, která od loňského ledna zrušila slevu na dani pro pracující důchodce. Pokud ji Ústavní soud zruší, stát by nejspíš musel zpětně vyplatit tisícům důchodců peníze, o které přišli, když si nemohli uplatnit slevu na dani.

Sporné ustanovení, prosazené vládou Petra Nečase v rámci úsporného balíčku, označují senátoři za diskriminační. Bez racionálního důvodu prý znevýhodňuje penzisty, kteří si dokážou k důchodu ještě přivydělat.

Jitka Hanžlová, Vlasta Gajdošíková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme