Rozsudek v kauze Davida Ratha by mohl padnout během podzimu

Rozsudek v případu Davida Ratha by pražský krajský soud mohl vynést ještě na konci tohoto roku. Proces s bývalým středočeským hejtmanem a poslancem začal přesně před rokem. Za tu dobu stihl soud vyslechnout skoro všechny plánované svědky, projednat tak zbývá převážně jen listinné dokumenty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Foto: Filip Jandourek

Rath a dalších deset lidí čelí obžalobě z úplatkářství a ovlivňování veřejných zakázek. Vinu ale odmítají.

Od začátku případu se změnilo mnoho: bývalý středočeský hejtman už není ve vazbě, nemusí chodit v poutech a dokonce má zpátky i pas. Na verdikt, jestli skutečně bral úplatky, si ale musí ještě počkat. Žalobce Petr Jirát věří, že rozsudek padne ještě na podzim.

„Máme to nařízený až do konce září a já předpokládám, že pokud nebudou žádné obstrukce ze strany obžalovaných, mohli bychom to pravděpodobně do září skončit. Uvidíme,“ říká Jirát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu Davida Ratha přpomněli reportéři Jaroslav Gavenda a Antonín Viktora

Probrat spis, který má přes 27 tisíc stran, je časově náročné. Ani sám Rath si proto termín rozsudku netroufá odhadnout.

„My budeme taky navrhovat nějaké svědky, tak uvidíme, co soud připustí a co nepřipustí,“ uvádí Rath.

Soud už vyslechl většinu svědků. Zbývá mu projednat listinné důkazy a vyslechnout závěrečné řeči. Podle mluvčí soudu Zuzany Steinerové hodně záleží na tom, jaké požadavky budou mít obžalovaní a jejich obhájci.

„Je reálné, že rozsudek padne do konce letošního roku, nicméně s jistotou to konstatovat nelze. Záleží totiž na průběhu hlavního líčení a ten ovlivňují všichni jeho účastníci,“ vysvětluje Steinerová.

David Rath je od loňského prosince na svobodě. Vrátil se k lékařské praxi a chystá se otevřít restauraci. U soudu mu hrozí až 12 let vězení.

Antonín Viktora Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme