Adršpašsko-teplické skály znovu spojila stezka ve Vlčí rokli

Skalní města v Adršpachu a Teplicích nad Metují znovu spojila stezka - tzv. Vlčí rokle. Turisté tak po opravených chodnících a lávkách mohou procházet po téměř dvou letech. Opravený úsek slavnostně otevřel ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Vlčí rokle v Adršpašsko-teplických skalách na Náchodsku, která byla od loňského léta uzavřená kvůli stavbě nových žebříků a chodníků, mohou opět turisté | Zdroj: ČTK

„Nebyl jsem tu 40 let a stezka je krásně udělaná. Znám spoustu případů, kde daleko víc peněz není vidět. Tady je hodně muziky za málo peněz a je to zážitek,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec z Hnutí ANO.

Oprava téměř půl kilometru chodníků, třinácti žebříků a devíti lávek vyšla na bezmála 2 miliony korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Adršpašsko-teplické skály navštívil reportér ČRo Václav Plecháček

Veškeré dřevěné konstrukce jsou tentokrát z modřínového nebo dubového dřeva. A to přesto, že na rozdíl od minulosti se takové dřevo muselo do špatně přístupného terénu složitě dopravovat.

„Nejdříve se použila lesní vyvážečka, pak se dříví lanovkovalo do lesa, rozváželo se pomocí vozíků. Pak došlo na lidské ruce a zbytek byl roznesen na ramenech,“ vysvětluje vedoucí Správy CHKO Broumovsko Hana Heinzelová.

Dřevo z dubů a modřínů mělo vydržet třikrát déle než smrkové. „Vlčí rokle je vlhká a klima je náročné. Na horách vydrží dřevní hmota déle, než ve vlhkých roklích. Dá se počítat 12 – 15 let,“ odhaduje životnost Petr Bláha, jednatel stavební firmy, která úpravy ve Vlčí rokli prováděla.

Návštěvníky provede mobilní aplikace

Minimálně takovou dobu tak už turisté nemusí vstupovat obou skalních měst zvlášť a složitě mezi oběma okruhy přejíždět. Letos jim navíc podle vedoucí Infocentra Martiny Tauchmanové zpříjemní procházku teplickými skalami i nová mobilní aplikace.

„Výhodou je, že nepotřebujete být připojení. U pokladny je zdarma WIFI připojení, kde si návštěvníci stáhnou aplikaci, která na ně bude během prohlídky skal sama mluvit.“

Ještě letos se návštěvníci skal dočkají i obnovení naučné stezky Josefa Vavrouška a informačních tabulí ke zvláštně chráněným územím, tedy rezervacím a přírodním památkám.

Václav Plecháček, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme