St. Louis i další noc otřásaly nepokoje kvůli smrti mladíka, kterého zastřelil policista

Americké město St. Louis má za sebou další noc protestů. Ty vyvolal incident, při němž policie v sobotu večer na předměstí Ferguson zastřelila neozbrojeného černošského mladíka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

USA, St. Louis. Protesty, které vyvolalo zastřelení černošského mladíka policistou | Foto: Reuters

Protesty začaly v neděli. Pietní shromáždění na památku osmnáctiletého Michaela Browna na předměstí Ferguson přerostlo v nepokoje.

Rozzuřený dav raboval obchody, ničil zaparkovaná auta a zapálil budovu v areálu čerpací stanice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okolnosti protestů v St. Louis přiblížil publicista žijící v USA Václav Větvička

Pondělní srážky s policií už byly menšího rozsahu, z davu se však podle agentury Reuters ozývala střelba. Skupina černošských mladíků se shromáždila u jedné z budov vypálených o víkendu a několik stovek lidí na policisty zaútočilo. Policie proti nim nasadila slzný plyn a gumové projektily.

Jak vlastně incident, který protesty spustil, začal, to zřejmě bude muset prokázat až další vyšetřování.

„Něco říkají svědci stojící na straně zastřeleného chlapce – ti tvrdí, že se jednalo v podstatě o vraždu, protože mladík ukazoval, že není ozbrojen, měl ruce nad hlavou a policista ho chladnokrevně zastřelil. Policie naopak tvrdí, že se pohádali nejdříve o to, že chlapci šli po silnici místo po chodníku a odmítli na chodník přejít a potom Michael Brown policistu napadl, strčil do něj a sápal se mu po zbrani,“ přiblížil publicista Václav Větvička, který působí v USA.

Ten nepovažuje násilné protesty, které v černošské komunitě smrt mladíka vyvolala, za překvapivé, podobně tomu prý bylo i v jiných případech.

Na vyšetřování incidentu v St. Louis se kromě místních policistů podílí i speciální tým FBI. Jméno policisty, který střílel, nebylo zveřejněno. Jde údajně o muže s šestiletou praxí u bezpečnostních složek.

Policejní sbor ve Fergusonu má 53 členů, z nich jen tři jsou černoši. Ve čtvrti, kde žije 21 tisíc lidí, přitom tvoří Afroameričané dvě třetiny obyvatel.

„Určité rasové napětí tam vždy je, ostatně ono je ve Spojených státech, byť skryté, pořád všude,“ poznamenal Větvička.

ČTK, Veronika Sedláčková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme