Policisté v červenci řešili více než čtyři tisíce vloupání

Víc než čtyři tisíce domácností musely v červenci řešit nepříjemnou věc. Jejich byt nebo dům vykradli zloději. Podle policistů je nejvíc zajímají stále stejné věci, jako jsou šperky a samozřejmě peníze. Lidé by tak zvláště v době dovolených neměli zapomínat na zabezpečení svých domovů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Františkov a údolí Hučavy - Chata u mlýna

Františkov a údolí Hučavy - Chata u mlýna | Foto: Miroslav Kobza | Zdroj: Český rozhlas

Jeden z kuriózních případů řeší policisté například v Karlovarském kraji. Jednadvacetiletý mladík se tam vloupal na pozemek rodinného domu. Zatímco byla rodina na dovolené, tak se zabydlel v jejich zahradním domku a užíval si bazén.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na co by si lidé měli dát pozor před odjezdem na dovolenou, zjišťovala redaktorka Martina Kovaříková

Většina případů má ale daleko horší následky. Za červenec už zloději v České republice napáchali škodu převyšující 145 milionů. Zpátky k majitelům se přitom vrátí pouze zlomek ukradených věcí.

„Pro policii je velmi složité tyto odcizené věci nalézt, často se nacházejí v zahraničí nebo jsou prodané anonymním kupcům například na burzách či prostřednictvím internetových serverů,“ konstatuje Petra Strašilová z Policejního prezidia.

Karlovarský kraj je na tom s počtem vloupání nejlépe. Policisté tam v červenci řešili asi osmdesát případů. Naopak nejhůře je na tom Praha a Středočeský kraj.

Pozor na sociální sítě

Ačkoliv oproti loňskému červenci policie letos vyšetřovala o necelou tisícovku případů méně, preference zlodějů zůstávají stejné. „Zájem pachatelů je stále stejný, jedná se zejména o finanční hotovost, šperky, starožitnosti a elektroniku,“ doplňuje Strašilová.

V době letních prázdnin zloději často využívají toho, že majitelé domů a bytů odjíždí na dovolenou a lupiči tak mají více příležitostí. Podle policisty Jaroslava Bicana by měli být lidé před dovolenou opatrní a neměli by veřejně upozorňovat na to, že odjíždějí pryč.

„Napíšou, že odjíždí třeba na 14 dní na dovolenou. Někdo ten status shlédne a může páchat nějakou trestnou činnost v rámci toho, že na Facebooku či na jiných sociálních sítích uviděl tento vzkaz," upozorňuje na problémy nechráněných online aktivit policista.

Podle něj je pro zloděje znamením i nevybraná poštovní schránka. Nejlepším řešením, jak předejít těmto rizikům, je domluvit se třeba se sousedy na vybírání pošty a nikdy nenechávat zatažené rolety.

Pohled na Karlovy Vary s dominantou hotelu Imperial z terasy bazénu hotelu Thermal | Foto: Kristýna Maková

Martina Kovaříková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme