Česko má šanci získat dva významné posty ve vedení NATO

Česká republika může posílit své postavení ve vedení NATO. Na post předsedy Výboru pro obranu už nominovala generála Petra Pavla. Češi ale také mají velkou šanci obsadit i funkci šéfa Výboru národních záložních sil a prezidenta partnerské Konfederace záložních důstojníků CIOR. Česko by tak získalo větší slovo při aliančním rozhodování o kolektivní obraně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NATO - ČR | Foto: Úřad vlády ČR

Alianční výbor pro zálohy - známý pod zkratkou NRFC - stejně jako konfederace CIOR hrají v NATO stále silnější roli. Podílejí se na tvorbě a plánování obranných strategií.

Právě Češi mají teď velkou šanci obsadit prestižní předsednické posty těchto dvou organizací. Podle šéfa Asociace záložních brigád Arnošta Líbezného se už členské země na českém předsednictví dohodly. Čeká se jen na rozhodnutí ČR.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o možné účasti Čechů ve vedení NATO připravili Eliška Malínská a Antonín Viktora

„Po kongresu, který proběhl před necelými 14 dny, se čeká na rozhodnutí České republiky, zda přijme pozici a oficiálně podá aplikaci na CIOR tak jako na NRFC a tato pozice bude následně schválena,“ vysvětluje Líbezný.

Ministerstvo obrany ale zatím váhá, jestli této možnosti využije. Na rozhodnutí má už jen měsíc.

„Pokud jde o NRFC a CIOR, Česká republika zvažuje, jestli se bude ucházet o předsednictví těchto dvou organizací. Do září musíme předložit závaznou českou nominaci,“ říká náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Prezidentství stojí peníze

Právě on je údajně jedním ze zastánců toho, aby Česko tímto způsobem posílilo svůj vliv v NATO. Jenže konečné slovo je na ministerstvu obrany. Bez jeho souhlasu Česko předsednictví výboru a konfederace pro zálohy nezíská.

Více než o formální podporu jde přitom o tu finanční. Jen prezidentství v organizaci CIOR vyjde na několik milionů korun.

„Zabezpečit dvouleté prezidentství vzhledem k rozpočtu resortu není extra vysoká částka, ale je to částka poměrně vysoká na to, aby to zabezpečovala jakákoliv organizace sama o sobě a za svoje peníze reprezentovala stát,“ upřesňuje Arnošt Líbezný.

Zřejmě se rozhodne příští týden

Ministerstvo obrany se podle mluvčího Petra Medka teprve radí, jestli české nominace podpoří.

„Ministerstvo obrany obě kandidatury zvažuje. Ještě nebylo rozhodnuto, takže by bylo v současné době předčasné jakkoli další postup komentovat,“ nechce spekulovat Medek.

Rozhodnutí má ale padnout zřejmě už příští týden. Česká strana by podle vojenských odborníků neměla příliš váhat. Jinak hrozí, že propásne šanci, která se pak nemusí opakovat třeba i několik desetiletí.

Simona Bartošová, Eliška Malínská, Antonín Viktora Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme