Obrana se dohodla s Aerem Vodochody na ceně za prodej 15 bitevníků L-159 do Iráku

Ministerstvo obrany se domluvilo s Aerem Vodochody na ceně, za kterou Irák získá bitevníky L-159. Jedná se o jedenáct zakonzervovaných a čtyři provozované stroje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakonzervované L-159 v hangáru Aera Vodochody | Foto: Petr Medek

Podle deníku E15 Irák zaplatí za jeden uložený letoun dvanáct milionů korun, za jeden provozovaný bitevník sto až sto padesát milionů korun.

Dohodu potvrdil první náměstek ministerstva obrany Jiří Borovec: „Na ceně jsme se domluvili. Zítra k tomu bude speciální prezentace, kde budou (sděleny) veškeré detaily.“

Firma Aero Vodochody, která podzvukové bitevníky vyrobila a pro českou armádu je skladuje, obchod s Irákem zprostředkovala. Stát totiž nemůže obchodovat přímo, protože na rozdíl od Aera nemá licenci na prodej vojenského materiálu do zahraničí.

Minulý měsíc Aero podepsalo smlouvu o prodeji až 28 letadel L-159 z armádních zásob americké firmě Draken International. Ta je majitelem největší soukromé flotily vojenských proudových letounů na světě. Díky smlouvě s americkým ministerstvem obrany poskytuje stroje k nejrůznějším formám výcviku. Tento osud čeká i české L-159.

Podzvukový letoun L-159 Alca vyvinula společnost Aero Vodochody v 90. letech. Ministerstvo obrany za konzervaci strojů v letech 2006 až 2013 zaplatilo asi 260 milionů korun.

mta, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme