EK řešila ruské embargo. Pomoci chce hlavně producentům ovoce a zeleniny

Evropský komisař pro zemědělství Dacian Ciolos slíbil pomoc producentům ovoce a zeleniny, které zasáhlo ruské embargo. Konkrétnější prý bude ale až příští týden. Zástupci resortů zemědělství unijních států dnes v Bruselu jednali o dopadech ruského zákazu pro dovoz některých potravin z Evropy a Spojených států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miska s jablky | Foto: Fotobanka stock.xchng

Zemědělci a producenti žádají po Evropské komisi i jednotlivých vládách návrhy řešení a případné kompenzace.

„Evropská komise bude požadovat od členských států přinejmenším v jednotýdenní frekvenci cenová hlášení, případně doplněná dalším zpravodajstvím o vývoji trhu. Na základě těchto informací bude Evropská komise připravovat případné návrhy dalších opatření,“ přiblížil závěry dnešního jednání ředitel Odboru živočišných komodit ministerstva zemědělství Jiří Hojer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Debaty odborníků ze zemí EU se za české ministerstvo zemědělství zúčastnil i Jiří Hojer

Pozornost je věnována zejména rychle se kazícím výrobkům. Podpora pro producenty ovoce a zeleniny může mít podle Hojera několik podob.

Jde například o odkup produkce pro charitativní organizace nebo stažení do bioplynových stanic. Likvidace by ale podle něj měla být až úplně poslední možností.

„Jedná se o zboží, které je sezónní, které samozřejmě nejrychleji podléhá zkáze, a při tom masivním výpadku, který skutečně v některých členských zemích je nebo bude v následujících týdnech, tam dopad bude asi nejdramatičtější,“ vítá návrh předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dopadech ruského embarga mluvil předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík

Stejně tak producenti mléka z většiny členských států unie žádají, aby Evropská komise zadala odkup jejich zboží. Pro byla i Česká republika, i když s výhradami.

„Požadovali jsme, aby ta opatření byla přijata na základě důkladnějších analýz a diskuzí, protože přece jenom uplynulo teprve pár dní. A Evropská komise také považuje za vhodné dát nejdřív šanci trhu, aby projevil své schopnosti naložit s produkcí,“ vysvětluje Hojer.

Rusko vyhlásilo 7. srpna dovozní embargo na ovoce, zeleninu, maso (včetně ryb), mořské plody, masné výrobky, mléko a mléčné výrobky ze Spojených států, Evropské unie, Austrálie, Kanady a Norska. Sankce mají platit po dobu jednoho roku. Je to odveta za západní sankce vyhlášené Rusku kvůli podpoře separatistů na východě Ukrajiny.

Už včera uvedl český ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL, že je možné najít pro tuzemské zboží jiná odbytiště, například v Asii nebo v Saudské Arábii. Pronikání na nové trhy je ale dlouhodobější záležitostí.

Podle Hojera není možné, aby se o zemědělce a potravináře staraly pouze vlády jednotlivých členských zemí. Mohly by si totiž do jisté míry navzájem škodit.

„Zemědělství je zkrátka takovým způsobem integrováno, že už je to čistě v působnosti unijních orgánů, konkrétně komise,“ uzavírá.

Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme