EK řešila ruské embargo. Pomoci chce hlavně producentům ovoce a zeleniny
Evropský komisař pro zemědělství Dacian Ciolos slíbil pomoc producentům ovoce a zeleniny, které zasáhlo ruské embargo. Konkrétnější prý bude ale až příští týden. Zástupci resortů zemědělství unijních států dnes v Bruselu jednali o dopadech ruského zákazu pro dovoz některých potravin z Evropy a Spojených států.
Zemědělci a producenti žádají po Evropské komisi i jednotlivých vládách návrhy řešení a případné kompenzace.
„Evropská komise bude požadovat od členských států přinejmenším v jednotýdenní frekvenci cenová hlášení, případně doplněná dalším zpravodajstvím o vývoji trhu. Na základě těchto informací bude Evropská komise připravovat případné návrhy dalších opatření,“ přiblížil závěry dnešního jednání ředitel Odboru živočišných komodit ministerstva zemědělství Jiří Hojer.
Debaty odborníků ze zemí EU se za české ministerstvo zemědělství zúčastnil i Jiří Hojer
Pozornost je věnována zejména rychle se kazícím výrobkům. Podpora pro producenty ovoce a zeleniny může mít podle Hojera několik podob.
Jde například o odkup produkce pro charitativní organizace nebo stažení do bioplynových stanic. Likvidace by ale podle něj měla být až úplně poslední možností.
„Jedná se o zboží, které je sezónní, které samozřejmě nejrychleji podléhá zkáze, a při tom masivním výpadku, který skutečně v některých členských zemích je nebo bude v následujících týdnech, tam dopad bude asi nejdramatičtější,“ vítá návrh předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík.
O dopadech ruského embarga mluvil předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík
Stejně tak producenti mléka z většiny členských států unie žádají, aby Evropská komise zadala odkup jejich zboží. Pro byla i Česká republika, i když s výhradami.
„Požadovali jsme, aby ta opatření byla přijata na základě důkladnějších analýz a diskuzí, protože přece jenom uplynulo teprve pár dní. A Evropská komise také považuje za vhodné dát nejdřív šanci trhu, aby projevil své schopnosti naložit s produkcí,“ vysvětluje Hojer.
Rusko vyhlásilo 7. srpna dovozní embargo na ovoce, zeleninu, maso (včetně ryb), mořské plody, masné výrobky, mléko a mléčné výrobky ze Spojených států, Evropské unie, Austrálie, Kanady a Norska. Sankce mají platit po dobu jednoho roku. Je to odveta za západní sankce vyhlášené Rusku kvůli podpoře separatistů na východě Ukrajiny.
Už včera uvedl český ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL, že je možné najít pro tuzemské zboží jiná odbytiště, například v Asii nebo v Saudské Arábii. Pronikání na nové trhy je ale dlouhodobější záležitostí.
Podle Hojera není možné, aby se o zemědělce a potravináře staraly pouze vlády jednotlivých členských zemí. Mohly by si totiž do jisté míry navzájem škodit.
„Zemědělství je zkrátka takovým způsobem integrováno, že už je to čistě v působnosti unijních orgánů, konkrétně komise,“ uzavírá.