Silné a nestandardní gesto. Nigerijské zrušení Fialovy návštěvy vzájemné vztahy ale nezhorší, míní analytik

Zrušení státní návštěvy premiéra je nestandardní krok a poměrně silné diplomatické gesto, řekl k nigerijskému odvolání návštěvy premiéra Petra Fialy (ODS) analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Vilém Řehák. Podle politologa Josefa Mlejnka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy svědčí zrušení cesty o tom, že by měli čeští ministři ve svých vyjádřeních k mezinárodní politice brát v potaz skutečné zájmy Česka a chovat se pragmatičtěji.

Praha/Abuja Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala na konferenci SHIFTS23

Petr Fiala měl do Nigérie přijet v rámci své týdenní cesty po afrických zemích (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Fiala je od minulého pátku na týdenní cestě po afrických zemích. Nigérie podle mluvčího vlády Václava Smolky oznámila, že není schopna zajistit odpovídající přijetí a program. Podle diplomatických zdrojů krok může souviset s českou podporou Izraele v OSN. Země čelí rostoucí kritice zejména muslimských států kvůli vzdušným úderům v palestinském Pásmu Gazy, které zahájila po krvavém útoku teroristického hnutí Hamás na jižní Izrael.

Nigérie nezajistí Fialovi ‚odpovídající přijetí‘, návštěvu zrušil. Krok může souviset s podporou Izraele

Číst článek

Zrušení návštěvy je nestandardním krokem a poměrně silným diplomatickým gestem, uvedl Řehák. „Osobně se ale nedomnívám, že by to mělo vést k nějaké silné české reakci a zhoršení vztahů. Nigérie je klíčová země v Africe, máme zde jednu z mála ambasád v subsaharské Africe a jedno ze dvou zastoupení CzechTrade, řada firem je v zemi aktivních, protože je to perspektivní trh,“ popsal.

Mlejnek připomněl i zrušenou cestu ministra průmyslu Jozefa Síkely (STAN) do Saúdské Arábie. Obě neuskutečněné návštěvy svědčí o tom, že by se ministři měli chovat pragmatičtěji, míní. „Podpora Izraele v podobě mediálních gest je evidentně kontraproduktivní,“ uvedl.

Za mediální gesto považuje i nedávnou debatu ohledně rezoluce Organizace spojených národů (OSN) vyzývající mimo jiné k humanitárnímu příměří mezi Hamásem a Izraelem. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) koncem října po hlasování na sociální síti X uvedla, že se za OSN stydí a Česko nemá v organizaci, „která fandí teroristům“, co dělat.

„Tyto postoje se sice dobře prodávají doma u elektorátu vládních stran, v zahraničí ale mohou vést k miliardovým ztrátám,“ uvedl Mlejnek. Odmítavý postoj k odporným činům teroristů z Hamásu lze podle něj projevit jinak. „A též Izrael je určitě možné, ba správné, podporovat hlavně nějak prakticky, nikoliv boucháním pěstičkami do stolu v českých televizních studiích nebo rozhořčenými, ale v podstatě velmi hloupými větami na sociálních sítích,“ doplnil.

Mezinárodní pozice Česka

Vyhraněný proizraelský a protipalestinský postoj může podkopávat českou pozici v muslimských zemích či regionech, uvedl Řehák. „Afrika je z náboženského hlediska různorodý kontinent, rozložení mezi křesťanskou víru a islám je plus minus rovnovážné a geograficky koncentrované,“ konstatoval.

Niger se chystá na případný útok společenství ECOWAS. Jedná s juntami v Mali a Burkině Faso

Číst článek

Nigérie je specifická v tom, že je zhruba napůl nábožensky rozdělená i na národní úrovni. „Dodržuje pravidlo, že je-li kandidát na prezidenta z křesťanského jihu, je jeho viceprezidentský kandidát z muslimského severu, a naopak,“ dodal Řehák. Také v zahraniční politice Nigérie proto platí princip vyvažování zájmů muslimského severu a křesťanského jihu. „V takovém kontextu samozřejmě vyhraněný proizraelský a protipalestinský postoj může narazit na nesouhlas či nepochopení,“ shrnul.

Postoj Česka ke konfliktu v Izraeli může podle Řeháka ovlivnit i úspěch kandidatury Česka na nestálé členství v Radě bezpečnosti OSN v letech 2032 a 2033. „V Africe a Asii je mnoho zemí, které v konfliktu stojí jednoznačně na palestinské straně,“ uvedl. Vyjádření Černochové o vystoupení z OSN je podle něj nešťastné z toho hlediska, že africké země zpravidla nemají v globálních institucích významný hlas, ale OSN je výjimkou.

„Reagovat na hlasování Valného shromáždění, s nímž nesouhlasím, slovy o vystoupení z OSN může být chápáno tak, že Česko upírá ostatním státům svobodu hlasování na půdě globální organizace,“ doplnil Řehák. Na to jsou nejen africké státy citlivé a českou prestiž to nezvýší. „Na druhou stranu i za této situace lze stále v Africe získat mnoho hlasů z nemuslimských zemí, takže diplomatická katastrofa to nutně být nemusí,“ míní. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme