Chátrající polikliniku na Žižkově stát bezplatně půjčí iniciativě Klinika

Objekt bývalé polikliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově bude zatím bezplatně využívat iniciativa Klinika. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) ji vybral jako vítěze veřejné soutěže. V nejbližších dnech bude podepsána smlouva a budova předána. Původně byli zájemci tři, jednoho úřad vyřadil pro formální chyby, druhý sám odstoupil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před KLInikou v Jeseniově | Foto: Táňa Zabloudilová

„Vítězem výběrového řízení se stala fyzická osoba s předloženým projektem Autonomní sociální centrum Klinika,“ informoval mluvčí ÚZSVM Robert Hurt.

Iniciativa Klinika chce v budově zřídit sociální centrum, které nebude závislé na státních nebo obecních penězích. Fungovat tam má například lidová jídelna, svépomocná opravna kol, sál pro divadelní produkce, výstavy i koncerty nebo klub pro rodiče s dětmi.

„Budeme hrozně rádi, když se do toho zapojí sousedi, protože to je cíl, se kterým jsme do toho šli,“ upozornil Tadeáš Polák z iniciativy Klinika.

Opuštěný objekt, kde se scházeli bezdomovci a narkomani, loni v listopadu squatteři z iniciativy obsadili a uklidili ho. Po několika dnech je ale vyvedla policie. Úřad nakonec nabídl budovu k zapůjčení do doby, než ji bude potřebovat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Přehrát

00:00 / 00:00

Plány na využití bývalé polikliniky na pražském Žižkově přiblížil Tadeáš Polák z iniciativy Klinika

„Ve chvíli, kdy budeme mít přístup do domu, dostaneme klíče a všechno, tak se určitě chystáme k úklidovým akcím. Je tam potřeba udělat spousta práce, než bude možné naplnit objekt tím projektem, který máme naplánovaný,“ dodal Polák.

Druhou žádost o výpůjčku podalo občanské sdružení Alternativa II, které mimo jiné buduje nízkoprahové centrum VýLetná. Objekt na Letné získalo rovněž jako výpůjčku od ÚZSVM. „Žádali jsme asi rok a půl. Na budově jsou soudní spory o tom, komu patří,“ upozornil předseda sdružení Marek Semerád.

GIBS má o budovu stále zájem

Klinice chtěli pomoci získat budovu na Žižkově a zároveň v objektu provozovat své aktivity. „Mysleli jsme si, že budeme schopní se domluvit. Když to nedopadlo, tak jsme odstoupili. Chceme občanskou společnost spojovat, ne rozdělovat,“ dodal Semerád.

Jedni byli u vchodu | Foto: Láďa Bruštík

ÚZSVM nabídl bezplatnou výpůjčku budovy na začátku února. Objekt měla převzít Generální inspekce bezpečnostních sborů, která o něj má stále zájem. Výpůjčka tak bude platit jen do doby, než začne GIBS budovu využívat.

„Smlouva je psaná na rok s tím, že jde až sedmkrát prodloužit. My bychom samozřejmě byli rádi, kdybychom získali možnost být v budově v Jeseniově dlouhodobě,“ doufá Polák.

Kvůli zamýšlenému využití bývalé polikliniky se několikrát demonstrovalo. Do debaty se zapojilo i vedení Prahy. Náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ), který si budovu prohlédl spolu s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), sliboval, že si ji město pronajme a následně ji poskytne aktivistům. Nakonec ale ÚZSVM přistoupil k vypsání veřejného výběrového řízení.


Zvětšit mapu

ČTK, Pavla Firbacherová, Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme