O Zlatý nuget Bečánova už potřiatřicáté bojovala 'lidská spřežení'

Dvaačtyřicet tříčlenných posádek se druhou únorovou sobotu utkalo v Obecnici na Příbramsku o Zlatý nuget Bečánova. Trasa i disciplíny tohoto populárního závodu už potřiatřicáté prověřily jak fyzičku, tak i smysl pro humor soutěžících, kteří mezi sebou poměřili síly jako "lidská spřežení".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Součástí závodu je i sestřelování vlka | Foto: Radek Ctibor

Posádky musely s předepsanou výbavou projet určenou trasu. Letos organizátorům počasí přálo, takže se závod běžel na sněhu a nikoli na blátě, jak tomu bylo v nedávných ročnících.

Závod startoval na louce pod vrchem Třemošná. Odtud posádky vyrážely s polenem, které s nimi absolvovalo celý závod až do cíle.

„Výbavu každé posádky tvoří saně, sekera, pila a polínko. S touto povinnou výbavou závodníci musí projet celou trať a na jejím konci musí to polínko rozřezat a rozštípat, aby prošlo brdskou mírou. Pak ještě sestřelit vlka a upalovat do cíle. Celkem trasa měří kolem deseti kilometrů,“ popsal pravidla klání jeden z organizátorů Petr Brůček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Závod sledoval na místě redaktor ČRo Radek Ctibor

Posádky se dělily na dvě skupiny. První byli takzvaní chrti, kteří bojovali hlavně o čas a o umístění, druzí pak exoti, kteří kladli důraz především na originalitu kostýmů a výbavy.

Večer byl pak pro všechny připraven v Obecnici kulturní program. Nebyl přitom jen o tanci a výsledcích. Během něj se znovu soutěžilo a to hned ve třech disciplínách.

„Dvě z nich jsou tradiční, řezání dvojmužnou pilou, potom dekomlat, to je disciplína, kterou mají zvláště páni rádi,“ vysvětlil Brůček a dodal, že třetí se každý rok obměňuje. Letos se soutěžilo v přetahování lanem.

Radek Ctibor, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme