Obyvatele Vítkova u Opavy čeká referendum. Rozhodnou o osudu gymnázia

Radnice ve Vítkově potvrdila datum konání místního referenda. Obyvatelé budou moci koncem příštího měsíce rozhodovat o tom, komu bude patřit tamní gymnázium. O dalším osudu středních škol se ve Vítkově mluví už dlouho a situace je poměrně nepřehledná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učebna hudební teorie ZUŠ v Litvínově s interaktivní tabulí | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Bude vítkovské gymnázium jedinou veřejnou střední školou tohoto typu v regionu, na kterou nebude mít přímý vliv Moravskoslezský kraj? Tamní zastupitelé sice už rozhodli o převedení této školy pod město, ale hlas lidu bude tím hlavním, říká nezávislý vítkovský starosta Pavel Smolka.

„Zastupitelé samozřejmě musí vyhlásit referendu. To znamená, referendum může ještě toto rozhodnutí trošičku zpochybnit,“ podotýká Smolka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o chystaném referendu zjišťoval redaktor Martin Knitl

A pochybnosti jsou asi tím nejpřesnějším označením současné situace. Lenka Návratová je ředitelkou učiliště ve Vítkově-Podhradí. Jak řekla již dříve, to, že město chce převzít gymnázium a její školu nechat na pospas krajské optimalizaci, slučování anebo neotevírání prvních ročníků, je podle ní špatné.

„Doopravdy, doslova a do písmene obětovali naši školu. Jednali tak, že vůbec nebrali v potaz budoucnost kraje a mladá generace,“ dodává Návratová.

Krajský úřad v Ostravě vyčkává, jak referendum dopadne. Definitivní rozhodnutí o převodu gymnázia by tak mělo padnout v březnu a vítkovská radnice se už nechala slyšet, že počty studentů v prvním ročníku omezovat nechce.

Výsledek historicky prvního referenda ve Vítkově je ale velmi nejistý. Nejsou tam totiž zdaleka jen zastánci vzniku ryze městského gymnázia.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme