Referendum o poloze brněnského nádraží bude společně s krajskými volbami v roce 2016

Brněnští zastupitelé dnes odsouhlasili termín konání referenda o poloze nového nádraží. Uskuteční se společně s krajskými volbami v roce 2016. Důvodem je zvýšení šance, že k urnám přijde více než 35 procent voličů. Tolik je totiž potřeba, aby výsledky byly závazné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brno Hlavní nádraží | Foto: Zuzana Plíšková

Podle zákona mohlo zastupitelstvo vyhlásit referendum do 90 dnů od zasedání. Využilo ale druhé možnosti a přihlédlo k návrhu přípravného výboru.

V termínu mimo další volby by podle radního ze Strany zelených Martina Andera přišlo výrazně méně lidí.

„Je zbytečné vynakládat veřejné prostředky na organizaci referenda v takovém termínu, kdy to rozhodnutí stejně nebude závazné,“ říká Ander a dodává:

„Navíc je to podpořeno i tím, že v té době už budou výsledky studie proveditelnosti projektu, kde se porovnávají klady a zápory obou variant. Takže občané budou mít před referendem k dispozici poměrně kvalitní materiál, ze kterého si budou moci udělat názor na to, která z těch dvou variant je lepší.“

Podle opozice ale hrozí, že vyhlášení referenda v tomto termínu zbrzdí rozvoj města na další dva roky.

„Zastupitelstvu může být vyčítáno jakékoli rozhodnutí, které se bude týkat územního plánu, majetkové dispozice v Jižním centru. To může předjímat některou z poloh nádraží a o tom to referendum je,“ tvrdí brněnský zastupitel Oliver Pospíšil z ČSSD.

Zuzana Plíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme