Škrlová odsouzená v kauze Kuřim byla propuštěna na podmínku

Barbora Škrlová je na svobodě. Po odpykání poloviny trestu ji Okresní soud v Havlíčkově Brodě propustil z věznice ve Světlé nad Sázavou na podmínku. Šestatřicetiletá Škrlová měla za mřížemi původně strávit pět let za podíl na brutálním týrání chlapců v kauze Kuřim.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barbora Škrlová na snímku z roku 2008

Barbora Škrlová na snímku z roku 2008 | Zdroj: ČTK

Propuštění následovalo po téměř hodinovém boji obžaloby a obhajoby, ve kterém padala nevybíravá slova. Státní zástupce Jiří Chaloupka je přesvědčen o tom, že se Škrlová nenapravila. Prý se chová jako ušlápnuté děcko, na druhé straně je ale zdatným manipulátorem.

Chaloupka také podá stížnost ke krajskému soudu. Tím se proces propuštění zdrží. Důvodem je především samotné osobnosti odsouzené.

„U Barbory Škrlové nedošlo k žádnému posunu v jejím náhledu na trestnou činnost. Chová se stále tak, jak bylo shledáno již v rámci trestního řízení, kdy byla odsouzena. Nebylo z její strany nějakým způsobem pracováno s ní, je to pořád stejné,“ prohlásil Chaloupka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Ivana Holase o roli Barbory Škrlové v tzv. kuřimské kauze ve Večerním Radiožurnálu.mp3

Státnímu zástupci oponoval John Bok ze sdružení Šalamoun, kterému soudkyně uvěřila, že se o odsouzenou postará a zajistí jí podmínky ke spořádanému životu. Bok je rád, že soud dal za pravdu znalcům a lidem z okolí odsouzené, a ne státnímu zástupci, který byl od začátku proti propuštění Škrlové.

„Jestliže lidé, kteří Barboru Škrlovou měli ve své péči po tu dobu ve věznici, a dennodenně, jak říkám 24 hodin, ji znají, tak nebudou asi plácat pitomosti. Pan státní zástupce ji viděl potřetí,“ argumentoval.

K propuštění dostane Škrlová pětiletou podmínku. Celá kauza se ale stěhuje ke krajskému soudu do Pardubic, který může rozhodnutí okresního soudu v Havlíčkově Brodě změnit.

„Barbora Škrlová je prostě obětí. Ona ne že předstírala,“ řekl John Bok.

Týrání dětí bylo odhaleno náhodou v květnu 2007. Policie tehdy zadržela matku Kláru, její děti se dostaly do péče v Klokánku. Odtud ale jedno z dětí, Anička, zmizelo. Nakonec se ukázalo, že údajná dcera je dnes šestatřicetiletá Barbora Škrlová. Policie ji později našla v Norsku. Za účast na brutálním týrání chlapců ji soud poslal na pět let za mříže.

Přehrát

00:00 / 00:00

John Bok ze spolku Šalamoun mluví o případu Barbory Škrlové ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Za týrání dvou chlapců v takzvané kuřimské kauze bylo odsouzeno celkem šest lidí. Matka dětí Klára Mauerová k devíti a teta Kateřina k deseti letům vězení. Odsouzení hochy týrali od léta 2006 do května 2007 na různých místech v Brně, Kuřimi a Veverské Bítýšce.

Dodnes není jasný motiv celého případu. Podle jedné z hypotéz se měla Barbora v podobě Aničky stát symbolem náboženské sekty, kterou před léty vytvořil její otec Josef Škrla, týraní chlapci se měli stát jejími poslušnými služebníky. To u soudu nevyloučil ani religionista Zdeněk Vojtíšek.

„Náboženský zájem bývá natolik silný, že ho člověk uskutečňuje pochopitelně raději prostředky, které nepřekračují mravní a právní normy, ale v určitých, řekněme, výjimečných, ale přesto existujících situacích může k tomu náboženskému záměru použít i prostředky, které mravní, nebo i právní normy překračují,“ uvedl Zdeněk Vojtíšek.

Jana Zemanová, Ivan Holas, Milan Kopecký, Veronika Sedláčková, Eva Presová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme