Spory ve středočeské ČSSD se vyhrocují. Příčinou mohou být i blížící se volby

Kontroverzní personální politika kraje vyostřila dlouhodobé spory v rozdělené středočeské sociální demokracii. Celostátní vedení ČSSD dokonce vyzvalo organizaci, aby situaci zklidnila. Podle politologa Kamila Švece vyhrocené spory značí i to, že začíná kampaň před sněmovními volbami, které budou příští rok. A že po zatčení bývalého hejtmana Davida Ratha se toho ve středočeské ČSSD mnoho nezměnilo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hejtman - Josef Řihák

Hejtman - Josef Řihák | Foto: Pavel Pavlas

Je to skoro rok, kdy byl zatčen tehdejší středočeský hejtman David Rath. Stalo se to pár měsíců před krajskými volbami. Středočeská ČSSD tak stála před zásadním úkolem – najít nového lídra, pokud možno takového, který neměl s krajskou politikou nic společného.

Našla ho v senátorovi a bývalém starostovi Příbrami Josefu Řihákovi. Ten chtěl tehdy rozhádanou středočeskou organizaci sjednotit, jenže dnes jsou vnitrostranické spory možná ještě viditelnější.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporech ve středočeské ČSSD informovala redaktorka Alena Rokosová

„Já jsem byl informován politickým grémiem, že bychom měli zklidnit naše verbální útoky ve sdělovacích prostředcích,“ říká předseda krajské ČSSD Miloš Petera. Středočeské vedení strany se prý v úterý dohodlo na zlepšení vzájemné komunikace.

Nejspornějším tématem je teď personální politika vedení kraje. V posledních týdnech totiž na krajský úřad přišlo několik lidí propojených s hejtmanem kraje a do krajských nemocnic další členové ČSSD. Nejhlasitěji kvůli tomu hejtmana kritizuje jeho náměstek a stínový ministr školství Marcel Chládek.

„Já bych neřekl, že se to týká konkrétně pana hejtmana, ale bavili jsme se na našem krajském výkonném výboru, že některé personální otázky vyznívají mediálně minimálně nešťastně a že by bylo dobré, kdybychom to řešili i na stranické půdě,“ myslí si Chládek.

Hejtman stranu zatím nesjednotil

Hejtman Josef Řihák tvrdí, že tlaky ze strany svých kolegů cítí až od chvíle, kdy se proti bývalému šéfovi středočeské ČSSD Richardu Dolejšovi postavil v boji o místo v celostátním předsednictvu strany.

„Poškozuje to obrovským způsobem sociální demokracii ve středních Čechách a už je načase, aby někteří jedinci se přestali proti mně vymezovat v tisku, aby se spíš vymezovali proti opozici,“ říká.

Sjednotit středočeskou ČSSD se během půl roku od krajských voleb hejtmanovi nepovedlo, za své selhání to ale nepovažuje. „Selhal bych, kdybych nedělal všechno proto, abychom byli jednotní. Ale já přece nemohu někomu zabránit, aby běžel do tisku za novináři a říkal jim tam některé věci,“ ohrazuje se Řihák.

S tím, že právě někteří sociální demokraté jsou teď hlasitějšími kritiky svého hejtmana než opozice, Marcel Chládek nesouhlasí. A půl roku od krajských si stále myslí, že Řihák byl jediná možná volba.

Středočeská rada ČSSD jednala za zavřenými dveřmi, Miloš Petera | Foto: Filip Jandourek

„Já si stále myslím, že jsme zvolili dobře. A věřím tomu, že se ty vášně zklidní,“ říká zase Miloš Petera. Ani politolog Kamil Švec, který se specializuje na krajskou politiku, nepovažuje rozhádanou sociální demokracii za hejtmanovo selhání.

„Tím silným lídrem, kterému se podaří středočeskou sociální demokracii stmelit, on není. V tomto smyslu on byl spíš jakousi jedinou možností, tím nejlepším z nejhorších možných řešení, kdo mohl být zvolený. Jeho potenciál nebyl v tom, aby středočeskou ČSSD nějakým způsobem sjednotil,“ vysvětluje Švec.

Politolog: Jde o vymezování pozic

Změnila se podle něj středočeská ČSSD po zatčení Davida Ratha? „Z mého pohledu je to pořád ta stejná sociální demokracie. Před volbami musela tuto situaci nějakým způsobem vyřešit tak, aby měli nějakou šanci,“ soudí politolog a pokračuje:

„Proto si zvolili do svého čela Řiháka, proto se snažili odstřihnout se co nejvíce od Davida Ratha. Ale byla to jenom akce pro běžné naplnění krajských voleb. To se jim podařilo, ale ty personální struktury tam zůstaly prakticky totožné.“

Spory uvnitř krajské organizace podle něj značí jediné - začátek kampaně před sněmovními volbami, které se konají příští rok.

„Jsou ovlivněny i situací v sociální demokracii, která předpokládá vítězství v poslaneckých volbách, a je tedy potřeba si jasně vymezit pozice, kdo bude kandidovat na jakém místě kandidátky, jakou bude mít šanci dostat se do Poslanecké sněmovny a jaké získat případné funkce. V tomto smyslu začíná další volební kampaň, jen je uvnitř té strany,“ uzavírá Švec.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme