Turista v Praze natočil nepoctivého taxikáře. Šéf ho vyhodil a chystá žaloby
Velký rozruch vyvolalo video, které natočil švédský turista v Praze. Zachytil řidiče taxislužby, jak přetáčí během jízdy taxametr, aby zvýšil cenu jízdného.
Řidič používá takzvaný turbotachometr, což je zařízení u řadicí páky a de facto při každém řazení - pravděpodobně nějakým tlačítkem nebo kolečkem - popožene počítadlo kilometrů na tachometru.
Cena tak rapidně roste. Zrychlené přetáčení číslic je na videu velice dobře vidět. Stejně tak jako jméno firmy, které vůz patřil.
Byla to společnost AAA Radiotaxi. Její jednatel Jiří Kvasnička řekl, že řidič nebyl zaměstnancem podniku, jen spolupracoval s dispečinkem. „Už nespolupracuje s dispečinkem AAA Radiotaxi. Jakmile je předražení tohoto typu, tak samozřejmě rozvazujeme vztah s řidičem okamžitě. Za poslední rok to bylo určitě circa 10 řidičů,“ potvrdil Kvasnička.
O případ pražského taxikáře, který přetáčel taxametr, se zajímala Jitka Hanžlová
Českému rozhlasu také řekl, že v souvislosti s tímto případem chystá dvě žaloby. Kvasnička totiž zjistil, že řidič auta s logem společnosti zároveň změnil poznávací značku. Proto bude řidiče žalovat za poškození ochranné známky a dobrého jména firmy. Druhá žaloba směřuje na neznámého pachatele. Tím má být člověk, který turbo vyrobil a do tachometru namontoval.
Kvasnička zároveň dodal, že na existenci turbotachometrů upozorňoval už před 13 lety. A nic se nestalo. „Vzhledem k tomu, že státní správa neučinila kvůli výrobcům turbo žádné kroky, si myslím, že se od té doby situace v Praze nikterak nezměnila.“
Zákazníky šidí téměř každý druhý taxikář
Cestující si mohou cenu předem spočítat na internetu, i když konečný účet se může lišit podle toho, jak dlouho vůz například čeká na semaforech. Nicméně se stále najde dost taxikářů, kteří se snaží zákazníky šidit - dokazují to i kontroly České obchodní inspekce.
„V posledním období jsme provedli celkem 294 kontrol, a procento zjištění při kontrolách bylo lehce nad 40. Kdybychom to měli brát podle jednotlivých regionů, tak například v Praze vychází procento zjištění 21, “ popsal mluvčí ČOI Denis Gaidoš.
Větší procento přestupků taxikářů odhalili kontroloři v Moravskoslezském, Olomouckém a Jihočeském kraji. To ale může být také tím, že tam je kontrol méně. Pokuta pro nepoctivce může být hodně citelná.
Podle ČOI šidilo 39 procent kontrolovaných taxikářů
Číst článek
„Ve chvíli, kdy dojde k porušení například zákona o ochraně spotřebitele, tak maximální sankce, o které mluví zákon, může být v tomto případě až 5 milionů korun. Ale vždy samozřejmě záleží na škodě, která vznikne, na tom, zda se jedná o opakovaný prohřešek, jaký má dopad. To jsou všechno věci, které se vždy zohledňují. Nejvyšší pokuta v letošním roce byla 100 tisíc korun pro fyzickou osobu,“ doplnil Gaidoš.
Česká obchodní inspekce ale netrestá špatné zabezpečení taxametrů. Pokud zjistí, že nemají plombu nebo jiné náležitosti, upozorní na to Státní metrologický institut, který hlídá správnost měřících zařízení. Chování taxikářů kontrolují také například magistráty velkých měst.