Už brzy se turistům otevřou památky Liberecka, Sychrov láká na Montgolfiery

Hrady a zámky v Libereckém kraji se už příští týden otevřou prvním návštěvníkům. Čeká je opět plno novinek. Celý rok se například budou setkávat s francouzskými panovníky. Děti školou povinné zase budou mít možnost prohlédnout si interiér památek za výhodnější vstupné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zámek Sychrov, parkové průčelí | Foto: Archiv NPÚ, ú.o.p. Liberec

Jak žili francouzští aristokrati. Jak se oblékali, jak stolovali a prostě vše o tom, co bylo náplní jejich života, se dozví všichni, kteří zavítají na zámek na Sychrově, na Hrubém Rohozci nebo v Zákupech.

Chystá se také už koncem dubna velkolepá akce Montgolfierové a Sychrov s pěti horkovzdušnými balóny, dodává kastelán sychrovského zámku Miloš Kadlec.

„Sychrov je na vynálezce horkovzdušných balónů velice úzce napojený. Málokdo ví, že Montgolfiérové nevynalezli jen horkovzdušný balón, ale i vodní kolo,“ láká Kadlec.

Přehrát

00:00 / 00:00

O otevírání památek na Liberecku informovala redaktorka Eva Malá

„Rohanové toto vodní kolo nechali na počátku 30. let 19. stl. na Sychrov dovézt z Francie, posadit na říčce Mohelce a toto vodní kolo zásobovalo vodou celý areál sychrovského zámku," dodává.

Státní hrady a zámky se v letošní turistické sezoně více zaměří na rodiny s dětmi a školy. Právě školy podle Lucie Spálenské z památkového úřadu i kvůli nedostatku peněz na hrady a zámky nejezdí tak často jako v minulosti, proto pro ně připraví zvýhodněné vstupné.

„Byl vytvořený katalog, který bude distribuován na školy a škola si ten katalog za 249 korun může zakoupit. Může si potom vybrat, kde vyčerpají volné bonusové vstupenky. Takže tam přijede ten autobus čtyřiceti dětí. Dvacet jich bude platit a dvacet jich použije kupón z toho katalogu. V tom vlastně je ta ekonomická výhoda."

Zlevněný vstup nabídnou všechny hrady a zámky kromě Trosek. V jejich případě by to prý bylo nošení dříví do lesa, protože tam bývá vysoká návštěvnost. Kvůli rodinám letos začne sezona mimořádně už v pátek 29. března, děti mají totiž před Velikonocemi prázdniny.

Eva Malá, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme