V Poběžovicích lidé ‚adoptovali‘ okna tamějšího zámku. Jejich výplně pomalovali barvami

Zakletý zámek – i takový nápis by mohl viset nad vchodem zámku v Poběžovicích na Domažlicku. Památka s bohatou a zajímavou historií, která se nachází ve středu pohraničního města na Domažlicku, hodně doplatila na svou polohu. Její havarijní stav se snaží alespoň částečně vyspravit zdejší kulturní středisko. Okna zámku nechalo vyzdobit místními obyvateli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akce "Adoptuj si své okno na zámku v Poběžovicích" | Foto: Monika Červená

Nechybělo málo a o zámku v Poběžovicích by si lidé četli jen v historických pramenech. Po druhé světové válce, kdy byl zámek zabaven posledním vlastníkům, šlechtickému rodu Coudenhovů, převzala objekt na dvacet let Pohraniční stráž. Když zámek opustila, zůstal prázdný.

Demolici památky se po roce 1989 podařilo odvrátit, začalo se i s opravami – ty ale kvůli neshodám a nedostatku peněz na dalších 20 let ustaly. Až teprve před rokem začala na dominantu města a její havarijní stav znovu upozorňovat skupina lidí okolo nové vedoucí zdejšího kulturního střediska Jany Podskalské. Zrodil se i nápad zorganizovat akci Adoptuj si své okno.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Poběžovicích na Domažlicku natáčela redaktorka Monika Zettlová

„Chtěli jsme upozornit na problémy zámku. Kromě toho, že nám do zámku prší děravou střechou, nemáme vyřešené odvodnění, tak nám do zámku sněží a fouká vykopanými a rozbitými okny, v nichž ve velké části chybí i ostění. Tak jsme si říkali, že by si po těch 20 letech zasloužily aspoň nějakou výplň,“ objasňuje nápad Podskalská.

Lidé si mohli za minimální poplatek 200 korun zakoupit dřevěné desky v rozměrech okna, dostali barvy a štětce a podle své fantazie měli možnost desku vyzdobit. Do akce se zapojila také učitelka z poběžovické základní školy Miroslava Šebestová:

„V Poběžovicích žiji už od roku 1981, žádná památka mi není lhostejná, a proto jsem se rozhodla, že zvelebíme tu naši ruinu zámku alespoň tím, že pomůžeme těmito okny.“

Zájem o akci překvapil i samotnou Janu Podskalskou:

„K adopci jsme měli připravených 39 oken, z nichž 30 visí a zbylých 9 ještě stále čeká na majitele, kteří si okna zamluvili, ale z nedostatku času si pro ně nemohli přijít. A kdyby si je náhodou někdo z adoptivních zájemců nevyzvedl, tak je budeme potom zase adoptovat v průběhu workcampu, který plánujeme v červnu.“

Podle nejnovějších odhadů památkářů by celková oprava zámku v Poběžovicích přišla na 600 milionů korun. Místní nadšenci už vědí, že tolik peněz se jim sehnat jen tak nepodaří. A proto se alespoň snaží vlastními silami a po malých krůčcích tuto mílovou cestu zdolat.

Monika Červená, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme