V Radešínské Svratce oslaví mezinárodní den skotu, vyberou i miss dojnici

V Radešínské Svratce na Žďársku dnes vyberou nejkrásnější krávu. Dojnice tak obklopí vizážisté, kteří je ostříhají, umyjí, navoní a některé možná i naflitrují. Chovatelé takto oslaví mezinárodní den strakatého skotu. Pořadatelé očekávají až 6000 návštěvníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní výstava skotu v Radešínské Svratce | Foto: Hana Mikulincová

Miss dojnici vyberou zahraniční porotci mezi asi sedmdesátkou soutěžících.

Podle ředitele Svazu chovatelů českého strakatého skotu Josefa Kučery ovlivňuje výběr nejkrásnější jalovice hned několik faktorů.

„Posuzuje se stavba těla, končetiny a samozřejmě velmi důležité je taky vemeno, funkční, dobře upnuté, pevné vemeno," vysvětluje Kučera.

Připravit skot na výstavu obnáší hodně práce a úsilí. Zvířata prochází před soutěží speciální přípravou, musí se ostříhat a pořádně umýt.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Radešínské svratce začíná výstava skotu, podrobnosti o akci zjišťovala Martina Kovaříková

„Když se umývá, tak se na to spotřebuje dost teplé vody a šamponu. Šampon nejlépe březový," říká Miloš Šacl z farmy v Bohdalci.

V zahraničí dokonce některé krávy dostávají na přehlídkách příčesky na ocas nebo je ošetřovatelé potřou flitry, aby se hezky leskly.

Kromě výstavy dobytka pořadatelé připravili i bohatý doprovodný program v podobě různých soutěží nebo ukázky výcviku pasteveckých psů. Na nejmenší čeká naučná stezka s názvem Zemědělství žije.

Národní výstava skotu v Radešínské Svratce | Foto: Hana Mikulincová

Zvětšit mapu

Martina Kovaříková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme