V Tmani si lidé mohou sami vybrat a uříznout vánoční stromek

Lidem, kteří chtějí mít vánoční stromek dlouho zelený a čerstvý, si ho mohou sami vybrat a uříznout v zahradnictví v Tmani na Berounsku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční stromky pro hořovické kostely

Vánoční stromky pro hořovické kostely | Foto: Petr Kološ

Jaroslav Šimek se pěstování vánočních stromků na okraji Tmaně věnuje už přes patnáct let. Každý rok se mu prý stává, že mu zazvoní na Štědrý den ráno telefon a někdo nutně shání stromek. Ale 24. prosince už nikomu nic neprodá.

Na svých pětihektarových plantážích má asi 3500 stromků. Lidé tam najdou tři druhy jedlí, dva druhy borovic a dva druhy smrků. Vánoční stromek je prý také symbolem určité úcty a tradice – třeba i proto, že tu roste zhruba deset let, říká pan Šimek a předvádí sklad pilek, připravených pro zákazníky, kteří prý začínají chodit zhruba dvacet dní před Štědrým dnem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na stromkové plantáži v Tmani na Berounsku natáčel Petr Kološ

Pokud jde o samotné řezání stromků, žádná pravidla prý neexistují. „Když se lidem líbí vršek, můžou si ho vzít, spodek potom uřízneme a spálíme,“ říká zahradnice, která teď každý den obslouží zhruba třicítku zákazníků.

Vybrat si ze 3500 stromků ten nejhezčí ale není snadné, boje o stromečky jsou tu prý na denním pořádku. „Lidé tu vybírají stromek i dvě hodiny, nemůžou se dohodnout. Jsme rádi, že se nepoperou,“ říká Jaroslav Šimek.

Zákazníků prý pořád přibývá, někteří se o možnosti uříznout si vlastní stromek dozvědí od těch, kteří tam už byli, další si najdou zahradnictví na internetu.

„Jdu si pro dvě jedličky a beru i kamarádům. Přijde mi to příjemné pro tradiční Vánoce, když si člověk sám vybere stromeček a sám si ho uřízne,“ uvádí asi třicetiletá tmavovláska.

Petr Kološ, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme