Experti se shodují, remíza není tragédie

Čeští hokejisté ztratili na světovém šampionátu první bod hned ve druhém zápase. Domácí Němci remízu 2:2 oslavovali jako vítězství, čeští příznivci by si z nedělního výsledku neměli dělat těžkou hlavu. Podle odborníků jedna remíza nic neznamená.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští hokejisté si včera doslova a do písmene vylámali zuby na defenzivě domácího celku. Podle Františka Kaberleho staršího, ale nestála německá betonová hráz na úplně čistých základech. "Defezivní hra by se mi líbila, kdyby byla prováděna čistě, a ne tak jak to hráli Němcii," podotýká otec jednoho z reprezentantů a vzápětí dodává: "Myslím si, že rozhodčí zbytečně podlehli prostředí."

Další slavný hokejista Jaroslav Holík, ale varuje, že s podobnou hrou se naše reprezentace může na šampionátu setkat opakovaně. "Každý tak bude bránit, pokud bude chtít uspět," říká legendární útočník. Holík také nesouhlasí s tím, že podobná taktika hokeji škodí. "Není pravda, že to není hokej. Když nemám hráče, kteří umí útočit, tak holt musím bránit. Navíc podobným stylem se hraje i o Stanley Cup, tam zase třeba neútočí Dallas nebo Colorado," dodává Holík, podle kterého na "betonování" platí jediná věc: "Hokejová chytrost, rychlé přihrávky."

Důrazná obrana a důsledné napadání se podle dalšího hokejového internacionála Jaroslava Pouzara dala v souboji úřadujících mistrů světa s domácím týmem čekat. Pouzara ale překvapilo, že německá defenziva nepolevila ani v závěru. "Čekal jsem, že už Němci nebudou mít tolik sil, ale rozhodně to tak nevypadalo, spíše naopak. Samozřejmě, že už nebyli tak pohybliví jako v první třetině, ale to my taky ne, Brzy jsme sestavu stáhli na tři pětky a docházely nám síly. Takže jsme si ani nedokázali vytvořit ani pořádný tlak. Hrálo se sice na jedné půlce, ale všechno to bylo ve středním pásmu a kolem modré čáry. Před jejich bránu jsme se moc nedostávali," říká Pouzar.

To, že trenérská dvojice Augusta Martinec poměrně brzy stáhla hru na tři pětky by podle Pouzara mohlo být hodnoceno jako chyba. Sám ale přiznává, že v teple obývacího pokoje u televizní obrazovky se podobné závěry dělají nebezpečně snadno. Nikdo totiž nemůže posoudit bezprostřední atmosféru v týmu, ani nezná pohnutky a hlavně tlaky, jimž trenéři a hráči, od kterých se čeká třetí titul v řadě, čelí. "Tlak na hráče je obrovský, a je možné, že ta dvě předchozí vítězství za sebou jim svazují ruce. Ale já si myslím, že není možné každý rok vyhrávat zlato a být první. Důležité je probojovat se do finále a bojů o medaile. Zlato je nádherné, ale musíme být realisti. To mužstvo se změnilo, trenéři třeba nemohli vzít na šampionát všechny hráče, které chtěli. Takže já si myslím, že nelze z remízy s Německem tragédii, hráči viditelně na ledě odevzdali všechno, a třeba i tu medaili přivezou."

Ostatně názor, že nelze dělat z jedné remízy přehnané závěry, potvrzuje i další slavný hokejista naší historie Jaroslav Holík: "My potřebujeme postoupit ze skupiny. Tady se pořád žije představou, že bychom měli vyhrát všechno. Ale to teď nemusíme. To musíme až potom, až se bude hrát play off. "

Jan Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme