Fotbalistům Sparty má pomoci k návratu na vrchol Nhamoinesu ze Zimbabwe

Už třetí léto se fotbalisté Sparty chystají na to, aby na konci sezóny vrátili na Letnou český titul. A i tentokrát doufají v pomoc jednoho Afričana. Po kanonýrovi Wilfriedovi a dalším útočníkovi Kweukem, který už je také na odchodu, to ovšem bude obránce. Konkrétně Zimbabwan Costa Nhamoinesu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reprezentační obránce Zimbabwe Costa Nhamoinesu (vpravo) | Zdroj: ČTK

„Když jsem sem poprvé přijel, přijetí od funkcionářů bylo super, nejlepší, jaké mohlo být. A když se koukneme na historii Sparty, je to velký český klub, který byl vždycky spojovaný s úspěchy. Takže klubové cíle jdou ruku v ruce s mými cíli, taky bych chtěl hrát pořád na vrcholu. Proto je pro mě teď Sparta tou nejlepší volbou," vysvětluje sedmadvacetiletý Costa, proč si po vypršení smlouvy v polském Lubinu vybral právě pražský celek.

Nabídky přitom měl kromě Turecka i z týmu ze spodních pater bundesligy nebo ruské nejvyšší soutěže. Na Letné se hned uvedl výbornou fyzickou připraveností a také sebevědomými slovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražská Sparta představila africkou posilu

„Vždycky jsem chtěl hrát na té nejvyšší úrovni, to znamená v Lize mistrů a na mistrovství světa. Řekl jsem si, že to když toho nejsem schopný dosáhnout s Lubinem, zkusím to sám jinde. Teď jsem si vybral Spartu a jednou bych se chtěl dostat do Ligy mistrů. Ideálně až do finále a na světový šampionát. To jsou moje fotbalové cíle."

Rád by se naučil i česky

A na cestě za jejich dosažením je schopný tvrdě dřít - a to nejen s míčem, ale i učebnicemi a slovníkem. Plynně mluví anglicky a francouzsky, naučil se také polštinu a totéž má v úmyslu i s češtinou.

„Nemůžu vám slíbit, že už zítra budu mluvit, ale pokusím se o to, co nejdřív to půjde. Budu se hodně dívat na české televizní programy, číst a bavit se se spoluhráči v kabině. Říkali mi, že čeština je podobná polštině, tak to snad nebude tak složité, ale uvidíme, jak mi to půjde. Ale vážně se pokusím, aby to bylo co nejrychleji."

A ani boj o místo v sestavě urostlého levého obránce nerozhází. „Můžu vám říct, že celý svůj život bojuji o všechno i o přežití. Takže boj není nic, čeho bych se bál, je to můj každodenní život. Vždycky se snažím být nejlepší, protože vím, že nejlepší přežije - jako v ekosystému. Zkrátka se jen musím snažit a volba bude na trenérovi."

Reprezentace, ale také obivnění

Asi i díky svému přístupu se dostal Costa až do zimbabwské reprezentace, ve které zatím nastoupil do osmi zápasů. Jeho jméno se ovšem v souvislosti s národním týmem objevilo také v rozsáhlém sázkařském skandálu, ale jak si Sparta ověřila, všech obvinění bylo zproštěno. Teď tak může navázat na dalšího „letenského Afričana", Bonyho Wilfrieda, který to z Prahy asi dotáhne až do Premier League.

„Zaprvé, já mám své vlastní ambice, bez ohledu na kohokoliv dalšího. A chci mít i své vlastní úspěchy. Ale ano, je to pro mě velká motivace, když vím, co dokázali mí afričtí bratři. Motivace, abych byl třeba ještě úspěšnější."

Jan Suchan, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme