Revoluce ve fotbalové lize. Kluby schválily změnu herního systému, hrát se bude nadstavba i baráž

Grémium Ligové fotbalové asociace schválilo návrh na změnu herního systému první a druhé ligy, která začne platit od sezony 2018/19. Vedle současného modelu s třiceti koly bude následovat nadstavbová část se třemi skupinami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalisté Plzně porazili Hradec Králové 1:0 | Zdroj: ČTK

Skupiny o titul se zúčastní prvních šest týmů, které se mezi sebou utkají každý s každým jednokolově. Tři nejlepší celky budou hrát třikrát doma a dvakrát venku. Týmům zůstanou body po 30 kolech.

Celky na sedmém až desátém místě se pohárovým způsobem střetnou o to, kdo si se čtvrtým nebo pátým mužstvem (záleží na tom, kdo vyhraje český fotbalový pohár) zahraje o místo v Evropské lize.

Zbylých šest týmů bude hrát jednokolově o udržení, přičemž poslední celek sestoupí přímo do druhé ligy a mužstva na 14. a 15. pozici budou baráž s druhým a třetím z druhé nejvyšší soutěže.

„Říkal jsem, že budu chtít většinovou shodu, což poměr 30 ku 2 splňuje. Doufám, že budoucnost přesvědčí i zbylé dva celky, že tento formát je ku prospěchu,“ uvedl předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda. Podle informací iDnes jsou dvěma kluby, které hlasovaly proti, druholigové Opava a Znojmo.

Soutěž odstartuje dříve, týmy dostanou přidáno

„Shodli jsme se už dříve na tom, že profesionální soutěže potřebují nový impulz, přidat atraktivitu zápasů, odbourat zápasy, v nichž některým mužstvům ke konci už o nic nejde. Jsme přesvědčeni, že jsme našli nejlepší možný systém z hlediska tradice, ekonomiky klubů i klimatických podmínek,“ řekl na tiskové konferenci předseda LFA Dušan Svoboda.

Nový model fotbalové ligy
Skupina o titul (1.-6. místo):
Hrát se bude jednokolově, bez odvet. První tři celky po 30 kolech třikrát doma a dvakrát venku. První dva celky se kvalifikují do Ligy mistrů, třetí do Evropské ligy. Čtvrtý nebo pátý (podle toho, kdo vyhraje domácí pohár) se dostane do baráže o EL.
7.-10. místo:
Hrát se bude systémem play-off. Čtyři týmy systémem doma-venku. Vítěz se střetne v baráži o jedno místo v EL se 4. (či 5.) týmem ze skupiny o titul.
Skupina o sestup (11.-16. místo):
Každý s každým jeden zápas. Stejně jako ve skupině o titul se započítávají body ze 'základní části'. Poslední sestupuje přímo. Čtrnáctý s patnáctým se v baráži utkají proti druhému a třetímu celku z nižší soutěže.

„Řešili jsme hodně tu prostřední skupinu a reagovali jsme tam i na nějakou kritiku z řad fanouškovské obce, proto jsme nakonec přistoupili k play off způsobu na dva zápasy,“ dodal Svoboda.

Vzhledem ke zvýšení počtu zápasů začne sezona dříve. Pokud se národní tým probojuje na mistrovství světa v Rusku, odstartuje ligový ročník 21. července, v případě neúčasti na šampionátu pak o týden dříve.

Vzhledem k nárůstu utkání Svoboda klubům garantoval navýšení finančních prostředků od sezony 2018/19. Každý tým první ligy dostane o dva miliony korun více, druhá liga pak celkově o deset milionů více.

ČTK, Jan Suchan, Michal Sobotka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme