Hokejoví junioři porazili na MS Kanadu 5:4 po nájezdech

Česká hokejová reprezentace do 20 let se postarala na juniorském mistrovství světa v Malmö o senzační vítězství nad Kanadou 5:4. V celém zápase český tým vedl, nakonec rozhodl v samostatných nájezdech.

Ondřej Kaše (uprostřed) oslavuje se spoluhráči gól proti Kanadě

Ondřej Kaše (uprostřed) oslavuje se spoluhráči gól proti Kanadě | Zdroj: ČTK

Oproti zápasu s USA se do hry poprvé dostali obránce Ronald Knot a brankář Marek Langhamer. Ten musel od začátku zápasu musel řešit několik kanadských šancí, ale jako první skórovali jeho spoluhráči. V osmé minutě vybojoval u mantinelu puk Kämpf, Kaše prokličkoval až před gólmana a na druhý pokus trefil dobře nastavenou hokejku Kämpfa, od níž se puk odrazil do branky.

Po přísném vyloučení Marcela se několika skvělými zákroky zaskvěl Langhamer, při střele Drouina pak český tým zachránila branková konstrukce. Druhá přesilovka už ale Kanadanům vyšla - parádní kombinaci zakončoval Reinhart.

00:00 / 00:00

Dominik Simon o svém rozhodujícím nájezdu

Ve druhé třetině měl obrovskou šanci Drouin, který se řítil na českou branku. Nebezpečí zažehnal Šulák, jenž se mu vrhnul pod brusle a hokejkou na poslední chvíli vypíchl puk. Obětavou hru předváděli i ostatní čeští beci, kteří se neváhali vrhat do střel kanadských hráčů.

A nebáli se přitom rozdávat ani rány u mantinelů, v čemž vynikal především Knot. Právě nová tvář v české sestavě vymyslela druhou gólovou akci. Po jeho přihrávce zpoza branky kanadský gólman střelu Vrány vyrazil až k připravenému Plutnarovi, na jehož dělovku neměl nárok.

Dominik Volek (vlevo) oslavuje jednu z branek českého týmu do sítě Kanady | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

Kanaďané začali být hodně nervózní. Nejprve do Langhamera najel příliš agresivně Dumba a po siréně ukončující druhou třetinu vystřelil na českou branku McDavid. Ztrestat se jej okamžitě vydal Plutnar, ovšem nechtěně srazil čárového rozhodčího, který se mu připletl do cesty.

Sudí ovšem Plutnara vyloučili a třetí třetina začali Kanaďané přesilovkou čtyři na tři. A za pouhých 24 vteřin bylo srovnáno, když Drouin z dálky propálil Langhammera.

Nebojácní Češi ovšem dokázali odpovědět stejně bleskově. Od 45. minuty se hrálo ve čtyřech, když byli hned po sobě vyloučení Šulák a McDavid a Tomeček se hned po vhazování vrhl po puku a švihem skóroval.

V 51. minutě Kanada špatně vystřídala a Češi dostali výhodu přesilové hry. Ekblad sice v oslabení po kombinaci s Laughtonem srovnal, ale Vrána skóroval dělovkou po vhazování ještě v početní výhodě. Za dalších 16 vteřin však zámořský tým počtvrté vyrovnal zásluhou Hudona.

Kanaďan Curtis Lazar před českým brankářem Markem Langhammerem. Situaci jistí obránci Plutnar a Marcel. | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

V prodloužení gól nepadl a tak musely rozhodnout samostatné nájezdy. V nich zazářil Dominik Simon, jenž kanadského gólmana překonal blafákem ála Forsberg a rozhodl. "Říkal jsem si, že to udělám, protože to byl poslední nájezd. Věřil jsem, že se gólman bude bát mého prvního pohybu, tak jsem se pro to rozhodl. A vyšlo to," komentoval svou parádičku Dominik Simon.

Mistrovství světa do 20 let, skupina A:

Kanada - Česká republika 4:5 po sam. nájezdech
Branky a nahrávky: 16. Reinhart (Horvat, McDavid), 41. Drouin (Reinhart, Mantha), 52. Ekblad (Laughton, Lazar), 54. Hudon (Mantha, Drouin) - 8. Kämpf (Kaše), 38. Plutnar, 45. Tomeček, 53. Vrána, rozhodující nájezd Simon. Rozhodčí: Grumsen (Dán.), Mayer (USA) - Metalnikov (Rus.), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 6:6. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3011.
Sestava ČR: Langhamer - Knot, Šidlík, Marcel, Plutnar, Šulák, Koštálek, Němeček - Pastrňák, Simon, Procházka - Kämpf, Vrána, Kaše - Zacha, Faksa, Volek - Sedláček, Tomeček, Zdráhal. Trenér: Přerost.

Jiří Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít