Basketbalistky si přály pro čtvrtfinále Turecko, ale Španělky zkusí překvapit

České basketbalistky se ve středečním čtvrtfinále mistrovství Evropy střetnou s favorizovaným Španělskem. Zápas v Orchies bude z lavičky sledovat i zraněná Jana Veselá. Ta ve Španělsku působila a potvrdila, že silnou zbraní soupeřek je především rychlý protiútok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oddechový čas čeaským basketbalistkám nepomohl | Foto: Pavel Petr | Zdroj: Český rozhlas

Po přesunu do Lille české basketbalistky sledovaly vzájemný souboj Španělska a Turecka na závěr osmifinálové skupiny E. Věděly, že narazí na úspěšnějšího z této dvojice. Španělky se radovaly z výhry o 13 bodů. Asistenta trenéra Ivana Beneše jejich vítězství nepotěšilo.

„Přáli jsme si spíš Turkyně, jejich hra nám sedí víc. V té španělské moc děr nebylo, především v obraně. Na první pohled jsou neprůstřelné, ale my samozřejmě musíme něco vymyslet a zkusit, každé družstvo se dá porazit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

České basketbalistky se chystají na středeční čtvrtfinále ME proti Španělsku

Soupeřky patří k největším favoritkám šampionátu. Češky se pokusí překvapit. Jako třeba na mistrovství světa 2010, kde v Karlových Varech vstupovaly do vyřazovacích bojů také ze čtvrté pozice a nakonec vybojovaly stříbro.

„Tenkrát nám to secvaklo úplně všechno proti Austrálii. Abychom porazili tady Španělsko, musí se povést opravdu hodně věcí.“

Španělky mají ve svém středu řadu individualit. Silná je jejich lavička.

„V útoku mají klíčové hráčky Sancho, Albu a malou Dominguez. Šance je tam přes jejich druhé dlouhé, ale každá jejich hráčka má svoji roli. Když se člověk podívá na jejich lavičku, mají i kvalitní náhradnice.“

Izolace od středu

Turkyně vlastně odhalily ve vzájemném souboji jen jednu z mála slabin čtvrtfinálového soupeře českých basketbalistek.

„Používaly způsob tlačení se do lajny, že clony nepustily do středu, to by na ně mohlo platit. Španělky hodně najíždí, tak je musíme izolovat od hry do středu,“ vypozorovala z tribuny zraněná Jana Veselá, kterou přetržený kolenní křížový vaz už na palubovku během šampionátu nepustí.

„Není to vůbec jednoduché, člověk je zvyklý být na hřišti, kde může víc rozhodovat. Z lavičky člověk neudělá nic, chtěl by hrát, ale bohužel nemůže,“ svěřila se Jana Veselá.

Basketbalistka Jana Veselá je na ME už jen v roli fanouška | Foto: Pavel Petr

Hráčky ovšem především musí vypustit z hlav nevydařený zápas se Srbskem. Čtvrtfinále je nová výzva. Výhra by je posunula do bojů o medaile. Navíc by zajistila start na mistrovství světa v Turecku.

„Jenže ono už se nedá dívat zpátky, jestli člověk na turnaji něčeho chce dosáhnout, musí tohle úplně vytěsnit. O Srbsku se nebavíme, děláme si přípravu na Španělsko. V tomhle zápas můžeme být obrovské překvapení, proč ne?“ věří před konfrontací se Španělskem asistent Ivan Beneš.

Pavel Petr, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme