Chalupa je pořád skifařem a prožívá úspěchy Ondřeje Synka

Do galerie slavných, kteří mohou posloužit mladým jako vzor díky svým úspěchům na mezinárodním poli, ale také poctivému přístupu k tréninku, zcela určitě patří bývalý veslařský reprezentant Václav Chalupa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veslař Václav Chalupa | Foto: Alžběta Švarcová

Jaký byl jeho recept na sportovní dlouhověkost?

"Já jsem si vždycky uvědomoval, že všechno, co dělám, je spojené se sportem. Takže když jsem se pak rozhodoval, jestli jít s kamarády na pivo dlouho do noci, nebo si takovouhle pěknou věc odpustit, protože mě čeká druhý den těžký trénink, řekl jsem si, že jsem profík a podle toho se musím chovat," říká Chalupa.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Václavem Chalupou si povídal Aleš Procházka

I díky svému přístupu se může pochlubit šestinásobnou účastí na olympijských hrách. Ani pár let po skončení kariéry mu nedělá problém vyzdvihnout tu olympiádu, která mu přinesla nejsilnější prožitky.

"Samozřejmě ta první, která pro mě byla vstupem do velkého sportu, do velkého veslování. To bylo v roce 1988 v Soulu. Pro mě byla zajímavá i tím, že byla v exotické zemi, v Koreji. Já byl do té doby nejdál v Jugoslávii nebo v NDR. Ta olympiáda byla strašně pěkná, krásně zorganizovaná, Korejci byli pečliví, důslední, takže vše fungovalo tak, jak mělo," vzpomíná guru českého skifu.

"Druhý silný zážitek byl z olympiády 1992 v Barceloně, kde jsem získal stříbrnou medaili - to se potom na tu olympiádu vzpomíná strašně hezky, když je to spojené s úspěchem," dodává.

Po dlouhé roky patřil Václav Chalupa do absolutní světové špičky mezi skifaři. Potom vyzkoušel i další disciplíny, ale potvrzuje, že na kariéru skifaře se nedá jen tak zapomenout.

Václav Chalupa | Foto: Czech Sculling Team

"Skif je strašně krásný, člověk je odkázaný jen sám na sebe a na loď. Tím je to zároveň i těžké, protože je člověk na všechno sám. Ale mě to bavilo. Pořád jsem v koutku duše a v srdci skifařem, prožívám teď třeba úspěchy Ondry Synka. Vžívám se do toho, jaké to bylo, když jsem na skifu jezdíval já. Byla to krásná léta," zasnívá se předchůdce úřadujícího skifařského mistra světa.

Možná to byl svým způsobem i Václav Chalupa, kdo přivedl Ondřeje Synka do loděnice. Starší z dvojice sice přiznává, že on nikdy vzor neměl, ale ví, že jeho přítomnost může být užitečná.

"Mít vzor je ale určitě dobré, zvlášť když děti začínají sportovat a sní o tom, že by jednou chtěly být Synkem nebo Chalupou," usmívá se muž, který je mezi českými veslaři opravdu nepřehlédnutelnou osobností.

Aleš Procházka, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme