Sennovy souboje zvedaly fanoušky F1 ze sedadel, dnes by se dožil 55 let

Ayrton Senna se narodil před 55 lety - 21. března roku 1960 v Sao Paulu. Během své kariéry vybojoval tři tituly mistra světa a sami jezdci ho zvolili nejlepším pilotem v historii formule 1. Pokaždé když byl na trati, fanoušky jeho souboje zvedaly ze sedadel.

Replika formule McLaren, ve které Senna smrtelně havaroval, je vystavena na okruhu Interlagos v Sao Paulu | Zdroj: Reuters

Svůj první závod vyhrál už ve 13 letech, ale svět formule 1 uhranul při Velké ceně Monaka 1984, kdy na zcela nekonkurenceschopném Tolemanu deklasoval i mistra světa Alaina Prosta.

I když ho ale Senna předjel, Francouz stihl závod z vedoucí pozice kvůli prudkému dešti zastavit a Brazilec tak o vítězství přišel. Tady někde začala rivalita této dvojice. Premiérové vítězství Brazilec vybojoval o rok později v Portugalsku v barvách Lotusu.

00:00 / 00:00

Legendární Ayrton Senna, trojnásobný mistr světa F1, by se dnes dožil 55 let. Jeho kariéru připomíná Petr Jansa

Když mu vypršela smlouva, přestoupil do McLarenu a stal se Prostovým kolegou. Hned v první sezóně ho porazil a vybojoval svůj první titul.

O rok později potřeboval v Japonsku vyhrát, aby titul obhájil. 46. kolo, Senna se snaží v šikaně předjet Prosta, ten mu ale nenechá místo. Oba McLareny se srazí, Prost končí, Sennu komisaři roztlačí a on dokáže závod vyhrát. Prost se ovšem postará o jeho diskvalifikaci a získává titul pro sebe.

"Můj limit je jiný než Prostův. Taková je realita. Místo aby se snažil zlepšit své schopnosti, mu přišlo snazší mne napadnout,“ okomentoval kolizi v dokumentu věnovaném jeho životu režiséra Asifa Kapadii Senna a Prost kontroval:

"Ayrton má malý problém. Myslí si, že se nemůže zabít. Protože věří v Boha a já si myslím, že je to nebezpečné i pro ostatní jezdce."

Canadian Grand Prix v roce 1988 - Ayrton Senna (uprostřed), Alain Prost (vlevo) a Thierry Boutsen | Foto: Angelo Orsi, Wikimedia Commons

Senna tehdy pronesl slova, která dnes mrazí: "Fakt, že věřím v Boha, že mám svoji víru, neznamená, že jsem nesmrtelný.“

V následujících letech se obdobné incidenty v různých podobách opakovaly, ale Senna vybojoval další dva tituly. Snad nejslavnější vítězství vybojoval 24. března roku 1991 na domácí trati Interlagos.

Poslední kola jel jen na šestý převodový stupeň. Za běžných okolností by vzdal, ale domácí fanoušci ho hnali vpřed. Po průjezdu cílem v něm doslova explodovaly emoce.

Zastavil svůj Williams a omdlel. Z kokpitu ho museli vytáhnout, rukavice z křečí zkroucených prstů mu museli stáhnout. Fanoušci ho milovali.

Naposledy se z prvního místa radoval v Austrálii v posledním závodě za McLaren v roce 1993. Pro následující sezónu přestoupil k Williamsu. První dva závody nedokončil. A pak přišla osudná Imola 1. května 1994, 7. kolo Velké ceny San Marina a zatáčka Tamubrello.

Po nárazu v rychlosti 310 kilometrů v hodině byl Senna prakticky mrtev. Ulomené zavěšení kola mu proniklo do helmy. Dodnes nikdo přesně neví, proč nedokázal svůj monopost udržet na trati. Poctu mu na pohřeb v Sao Paulu přišlo vzdát přes jeden a půl milionu lidí.

Senna se stal 43 smrtelnou obětí formule 1 a zatím také tou poslední.

Ayrton Senna | Foto: Michal Jindra

Petr Jansa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít