Uprchlík to dotáhl až do NBA. Trumpovu migrační politiku odnášejí obyčejní lidé, tvrdí

Kvůli druhé občanské válce v Súdánu utekl s rodinou do Egypta a politický azyl dostal v Londýně. Posléze si splnil sen a hraje ve slavné basketbalové NBA za Los Angeles Lakers. Nebýt otevřených hranic, svůj milovaný sport by si možná nikdy ani nezahrál. I proto se Luol Deng hlasitě ohradil proti jejich uzavření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luol Deng | Zdroj: Reuters

„Lidé, proti kterým je příkaz namířený, jsou nešťastní a v nouzi. Už nějakou říkám, že takovými nařízeními si vlády vyřizují účty mezi sebou. A tím, kdo jejich jednání odnese, jsou obyčejní lidé.“ řekl Českému rozhlasu Luol Deng v šatně haly Veriozon Center krátce poté, co Los Angeles Lakers prohráli zápas ve Washigtonu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hvězda NBA Luol Deng se ostře ohradila proti exekutivnímu příkazu Donalda Trumpa

K politice - vzdušnou čarou ani ne kilometr vzdáleného - Bílého domu se vyjádřil o několik dní dříve na Twitteru. V krátkém textu podpořil utečence a vše zakončil hastagem „proud refugee", tedy hrdý uprchlík.

Mezi sedmi muslimskými zeměmi postihnutými zákazem vstupu do Spojených států amerických kvůli obavám z terorismu Dengův rodný Jižní Súdán nefiguruje. Na rozdíl od Súdánu, geografického souseda a taky protivníka z tamní občanské války.

„Spoluhráči měli starost, jestli se mě příkaz nějak dotýká. Přímo mě ne. Já už jsem z Jižního Sudánu a výnos Donalda Trumpa je mířený proti Súdánu. Mě se tedy přímo nedotýká, ale lidí, co znám, ano. Dokonce i mojí rodiny. Uvidíme, jaký bude mít zákaz dopad. Teď je brzo dělat urychlené závěry,“ přemýšlí basketbalista.

Vedle Dengových blízkých se exekuční příkaz možná dotkne i jeho sportu. Za dva týdny bude v New Orleans NBA pořádat kemp nazvaný Basketbal bez hranic. Loni byl mezi pozvanými i jeden Íránec. Teď by kvůli zmíněným důvodům tradiční charitativní akci navštívit nemohl.

O důsledcích prezidentského dekretu zástupci slavné soutěže intenzivně jednají a americkým ministerstvem zahraničí.

Marek Augustin, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme