Sáňkaři bojují na mistrovství světa v místech, kde se zabil Nodar Kumaritašvili

V Kanadě začalo mistrovství světa sáňkařů. Na tom by nebylo nic výjimečného a pro českého sportovního fanouška zásadního. Ovšem do jiného světla vrhá tuhle zprávu doplňková informace, že se bude závodit v olympijském ledovém korytu ve Whistleru. Velká sáňkařská akce se vrací na místo, kde se naposledy po tragické nehodě zabil závodník.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sáňkařksá trať ve Whistleru | Zdroj: Reuters

Ledová dráha ve Whistleru se před olympijskými hrami pyšnila pověstí nejrychlejšího sáňkařského koryta na světě. Při tréninku na olympijský závod si to vyzkoušel i český sáňkař Ondřej Hyman, který to pocítil při své drobné nehodě.

„Taková menší chybička tady ve 13. zatáčce a hned mě to potrestalo. Asi 148 km/h – docela slušně to pálilo na tom ledě.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Sáňkaři se vrátili do míst, kde došlo před zhruba dvěma lety k tragické nehodě

Jenže Ondřeje Hymana i ostatní sáňkaře a sportovce smích brzy přešel. V den slavnostního zahájení Her ve Vancouveru se po nehodě v šestnácté zatáčce zabil gruzínský závodník Nodar Kumaritašvili. V rychlosti blížící se 150 km/h narazil do nechráněného železného sloupu a na následky svých zranění o několik minut později zemřel.

„Viděl jsem to z cílového prostoru, těžko se mi o tom mluví. Věnuji se tomu sportu 30 let od svých čtrnácti a podobnou nehodu při sáňkování nepamatuji,“ říkal Radiožurnálu těsně po tragickém Gruzíncově karambolu jeho očitý svědek, sekretář rakouského sáňkařského svazu Christoph Schweiger a do zpěvu nebylo po kolegově smrti nebylo ani druhému z bratří Hymanů, kteří na Hrách ve Vancouveru reprezentovali české sáňkovaní, tedy Jakubovi.

„Samozřejmě mě to osobně vzalo. Viděl jsem to. Pak se mi to celý den promítalo před očima a celý den jsem si říkal, že se to může stát každému. Mohlo se to stát mně nebo Arminu Zoegellerovi.“

Ve Whistleru čeká závodníky upravená trať

Organizátoři pak okamžitě opatřili obávanou poslední zatáčku bezpečnostními prvky, a také posunuli start, aby tím dráhu zkrátili a sáňkaři na ní nedosahovali takových rychlostí. Před letošním mistrovstvím světa podnikli správci whistlerské trati další úpravy.

Například postavili nový start a zabezpečili některé zatáčky, protože přízrak fatální nehody mladého Gruzínce se nad tamní ledovou skluzavkou stále vznáší. A už teď varuje při přípravách také pořadatelé dalších Her. Vždyť do jejich dějiště v Soči je to jen 400 kilometrů z místa, kde se Nodar Kumaritašvili narodil, a kde ho během Her ve Vancouveru, také pohřbili.

Jan Kaliba, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme