Podezřelý z útoku ve Švédsku žádal o pobyt. Policie ho hledala kvůli deportaci

Uzbek podezřelý ze spáchání pátečního atentátu ve Stockholmu podle švédské policie projevoval sympatii vůči extremistickým organizacím, včetně takzvaného Islámského státu. V neděli to na tiskové konferenci uvedl zástupce policie. Podle soudkyně stockholmského soudu policisté v neděli také zadrželi dalšího podezřelého.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie hlídá centrum Stockholmu nedaleko místa útoku | Zdroj: Reuters

Muž v roce 2014 podal žádost o povolení k pobytu ve Švédsku, kterou ale úřady zamítly. Hrozila mu tedy deportace, kvůli které po něm policisté pátrali.

Švédská policie podezřívá 39letého Uzbeka, že v pátek odpoledne najel nákladním vozem do davu lidí na rušné nákupní třídě v centru Stockholmu. O život přišli čtyři lidé, mezi nimi dva občané Švédska, jeden Brit 41letý Chris Bevington a jeden Belgičan. Podle českého ministerstva zahraničí mezi oběťmi nejsou žádní Češi.

Policie nyní kvůli pátečnímu útoku vyslýchá sedm lidí. Některé z nich zatkla při nočních raziích. Důkazy podle ní silně svědčí o vině zadrženého Uzbeka. Další podrobnosti ale potvrdit odmítá.

Kdo útočil ve Stockholmu, není stále jisté. Policie pátrá po možných komplicích zadrženého Uzbeka

Číst článek

Muž z Uzbekistánu s policisty zatím nemluví. Vyšetřovatelé nevědí, zda byli do atentátu zapleteni ještě další lidé, nic ale nevylučují. Šéf švédské policie Dan Eliasson proto lidem doporučil, aby byli dál obezřetní a dbali pokynů strážníků.

Snažil se také ujistit, že jsou na to, aby zabránili případným dalším hrozbám dobře připravení a vycvičení. Zatím není jasný ani motiv podezřelého. „Co zamýšlel, nevíme," dodal Eliasson. Vyšetřovatelé zkoumají telefon zatčeného muže a jeho profily na sociálních sítích.

ČTK, Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme