Některé pyramidy Egypťané postavili pomocí hydrauliky. Kameny do výšky nejspíš vynášely záplavy
Se stavbou egyptských pyramid si vědci roky lámou hlavu. Tým inženýrů a geologů teď přišel s novou teorií. Podle nich mohlo těžké kameny vynést na vrchol nejstarší egyptské pyramidy hydraulické zvedací zařízení.
Staří Egypťané postavili Stupňovitou pyramidu pro faraona Džosera ve 27. století př. n. l. Šlo o nejvyšší stavbu své doby vysokou asi 62 metrů. Vzhledem k váze jednotlivých kamenných bloků okolo 300 kilogramů zůstávalo léta záhadou, jak mohl být monument vybudován do takové výšky.
Tým francouzských vědců prozkoumal krajinu v okolí pyramidy a následně tunely a interiér stavby. Podle zjištění badatelů mohli staří Egypťané používat vodní systém. Nová studie totiž naznačuje, že postavili uvnitř pyramidy vodní výtah, pomocí něhož se těžké kameny mohly komorou zvedat, píše server CNN.
Záhada pyramid odhalena. K přepravě kamenů Egypťané používali dnes vyschlé rameno Nilu
Číst článek
„Zatímco u malých staveb mohla být jedinou technologií lidská síla a nakloněná rovina, u velkých pyramid mohlo být použito i něco jného,“ uvedl hlavní řešitel výzkumu Dr. Xavier Landreau, generální ředitel soukromého výzkumného ústavu Paleotechnic v Paříži.
Hydraulický výtah by nebyl jedinou staroegyptskou technologií na principu vody. „Staří Egypťané se proslavili průkopnictvím v hydraulice díky kanálům pro zavlažování polí a lodím pro přepravu obrovských kamenů,“ cituje výzkumníky New York Post.
Autoři výzkumu se zároveň shodli na tom, že systém pravděpodobně nebyl trvale naplněn vodou. Spíše předpokládají, že dostatek vody mohly jednorázově dodat bleskové záplavy. Ve studii zveřejněné v časopise Plos One také poznamenali, že je třeba provést další výzkum, aby přesně věděli, k jakým srážkám a záplavám v tomto období docházelo.