Náhodný objev na Borneu. Olomoučtí přírodovědci našli dva nové druhy hvězdnatek, jedna roste u zoo

Olomoučtí přírodovědci objevili v tropických deštných lesích ostrova Borneo další dva nové druhy hvězdnatky. Pojmenovali je Thismia ornata, česky hvězdnatka zdobená, a Thismia coronata, hvězdnatka korunovaná. První z nich dostala jméno podle vnitřku svého květu, který je pokrytý jasně oranžovou síťkou připomínající krajku. Druhá rostlina pak podle vršku květu, který připomíná královskou korunu.

Tento článek je více než rok starý.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hvězdnatka zdobená

Hvězdnatka zdobená | Foto: Michal Sochor | Zdroj: Univerzita Palackého/Bioone.org

Oba nové druhy hvězdnatek našli biologové na Borneu náhodou, informovali v neděli zástupci olomoucké přírodovědecké fakulty. V tamních lesích pátrali po úplně jiných druzích, které už byly popsány, ale od jejich objevu je nikdo nespatřil.

Z opadavých evropských lesů mizí vzácné rostliny. Podle vědců to souvisí s emisemi dusíku

Číst článek

„V případě Thismia ornata jsme chtěli najít druhy popsané italským botanikem Odoardem Beccarim v polovině 19. století,” uvedl Martin Dančák z katedry ekologie a životního prostředí.

„Místo toho jsme našli rostlinu, jejíž květ dosahuje v průměru až 12 centimetrů a vyniká výrazným zbarvením. Unikátní je zejména vnitřní část květu, která je pokrytá sytě oranžovou síťkou připomínající krajku,” dodal.

Thismia ornata se vyskytuje hned na několika lokalitách v blízkosti města Kuching, které je hlavním městem malajsijského státu Sarawak. Neunikla tedy pozornosti řady amatérských fotografů, kteří její fotky zveřejnili na internetu.

Hvězdnatka u minizoo

„Nikdo si však neuvědomil, že jde o dosud neznámý druh. Tato hvězdnatka také není tak náročná na své životní prostředí a roste i tam, kde by se jiné druhy nevyskytovaly. Našli jsme ji například i na okraji lesa v místní minizoo, hned vedle výběhu krokodýlů,” doplnil Michal Sochor z Výzkumného ústavu rostlinné výroby.

Lesy na Borneu, kde výzkumníci květiny našly | Foto: Michal Sochor | Zdroj: Univerzita Palackého/Bioone.org

Druhou hvězdnatku, Thismii coronata, vědci objevili při pátrání po druhu Thismia goodii. Nový druh hvězdnatky roste v horách na severu Bornea na hranicích mezi malajsijskými státy Sarawak a Sabah a byl zatím nalezen pouze na jediném místě. Podobně jako většina ostatních hvězdnatek roste v hlubokých stinných tropických deštných lesích.

Tyto dva druhy jsou již jedenáctým a dvanáctým novým druhem hvězdnatek, který se přírodovědcům podařilo na Borneu najít. Výzkum v tamních deštných pralesích provádějí olomoučtí přírodovědci s kolegy z ostatních ústavů už několik let. Věnují se tam hlavně studiu rozmanitosti bezobratlých živočichů a rostlin v různých nadmořských výškách a na odlišných typech stanovišť.

Kromě rostlin zde objevili v minulosti již také nové druhy drobnělek, dvoukřídlých, pavouků či motýlů.

Hvězdnatka korunovaná | Foto: Michal Sochor | Zdroj: Univerzita Palackého/Bioone.org

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme