České Švýcarsko podpálil bývalý strážce. ‚Příroda se stále ještě obnovuje,‘ potvrzuje ředitel parku Kříž
Národní park České Švýcarsko minulý rok postihl rozsáhlý požár, letos přibylo dalších sedm menších. Pachatel, který se k činu přiznal, je bývalý dobrovolný strážce. V tuto chvíli je ve vazbě. „Přírodní proces je na počátku, požár proběhl na konci léta, v zimě neprobíhala vegetace, ale sledujeme, že na požářišti na řadě míst k obnově dochází,“ upřesňuje pro Radiožurnál situaci v parku jeho ředitel Petr Kříž.
Policii se měl přiznat bývalý strážce parku, jak takovou zprávu vnímáte a spolupracujete s policií?
Zatím nás ke spolupráci nevyzvali. Pokud se jedná o člověka, kterého zmiňujete, byl to dobrovolný strážce parku, s nímž již řadu let nespolupracujeme.
Bezpečnost není zajištěna třeba na Gabrielině stezce, upřesňuje ředitel parku. Poslechněte si celý rozhovor
Budete chtít po pachateli náhradu školy?
Ano. Správa národního parku se přihlásila s vyčíslením škody.
Jak teď vypadá obnova parku? Vysázíte nové stromy, nebo necháte přírodu, aby si pomohla sama? A už tak činí?
To je dlouhodobá otázka, protože přírodní proces po požáru je na počátku. Požár proběhl na konci léta, pak byla zima, kdy vegetační sezona neprobíhala, rozběhla se naplno zhruba před měsícem.
Na požářišti dochází na řadě míst k obnově, je ale potřeba místa sledovat, protože po zasažení může vegetace zareagovat s nějakým časovým odstupem.
Zajišťujeme bezpečnost některých tras, kam návštěvníci nejvíce směřují, konkrétně je to zabezpečení trasy mezi Třemi prameny na Pravčickou bránu, kde je návštěvnost velmi vysoká, a trasa do Divoké soutěsky. Zrealizovali jsme také Mínskou cestu, což je okruh mezi soutěskami a Pravčickou bránou.
Které části parku zůstávají zavřeny?
Je to druhá přístupová část na Pravčickou bránu, takzvaná Gabrielina stezka od Mezní louky a stejně tak Edmundova soutěska.