Kavky v Bretani ničí úrodu. Zemědělci chtějí populaci chráněných ptáků snížit

Francouzští zemědělci vytáhli do boje proti kavce obecné. Ptáci se totiž přemnožili v Bretani, kde farmářům způsobují velké škody. Zemědělci chtějí populaci kavek snížit. Ochránci zvířat ale proti tomu protestují a argumentují tím, že jsou ptáci chránění.

Tento článek je více než rok starý.

Bretaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kavka

Kavka | Foto: ykaiavu | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„Na poli jsou už od půl šesté ráno a vydrží tam až do noci. Je to hrozné. My se tady dřeme, abychom něco vypěstovali, a všechno je zničené. Nic tu není,“ ukazuje Patrick Vidélo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francouzští zemědělci vytáhli do boje proti kavce obecné. Téma pro Martina Baluchu

Farmaří na 30 hektarech půdy. Na poli v bretaňském departmentu Cotes-d'Armor pěstuje kukuřici. Kavky mu zničily skoro celou úrodu, a to i přes to, že se je snaží zahnat strašáky i plynovými děly.

Vidélo televizi France 2 řekl, že kvůli ptákům přišel o úrodu v hodnotě 40 tisíc eur tedy v přepočtu přes milion korun. Podobné ztráty mají i jeho kolegové.

„Krkavcovití nežerou stébla kukuřice. Ta jen vytrhnou, sežerou semena a celá rostlina pak zůstane na poli. Je to velká škoda, kukuřice už neroste. Je to konec,“ upřesňuje pro televizi France 3 zemědělec Julien Gremaud.

Podle bretaňské agrární komory kavky za posledních deset let farmářům způsobily škody v přepočtu přes 80 milionů korun, a to ve dvou departmentech Cotes-d'Armor a Finistere.

Populace hrabošů se podle ekologa na jižní Moravě zhroutila i bez jedů. ‚Někde je pokles až 90 %,’ říká

Číst článek

„Není to normální. Kavky žerou ptáčata ostatních druhů, což není dobré. Nežádáme jejich vyhubení, ale regulaci jejich populace,“ zdůrazňuje Charles David z bretaňské agrární komory.

Kavka obecná se v Bretani rozšířila z Velké Británie. Kvůli dostatku potravy se ptáci rychle rozmnožili. Boj o úrodu je pro farmáře o to složitější, že je kavka chráněným druhem. K jejímu odstřelu je proto potřeba povolení.

Zatímco zemědělci chtějí populace ptáků snížit, ochránci zvířat proti tomu protestují a tvrdí, že jsou nutné hlubší změny ve způsobu hospodaření.

„Rozmach moderního zemědělství znamená, že tito ptáci mají podstatně víc potravy - ať už jsou to obilniny nebo kukuřice,“ říká Jean-Pierre Roullaud z Asociace Živá Bretaň.

Francouzská vláda spustila na jaře studii s cílem zjistit, jak kavky žijí, čím se živí a jak velké jsou jejich populace v Bretani.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme