Na ČVUT dokončují data pro profesionální 3D tiskárny. Zvládly by vyrobit až 500 respirátorů denně

Výzkumníci pražského Českého vysokého učení technického dokončují data k výrobě speciálních respirátorů. Materiál na ně je na trhu dostupný. A navíc - tisková data pro 3D tiskárny bude možné zaslat kamkoliv.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Respirátorů by se v Česku mohlo vyrobit denně kolem 500 kusů, cena se pohybuje kolem 400 korun za kus. | Foto: Petr Kološ | Zdroj: Český rozhlas

„Musíme zajistit, aby respirátor přesně seděl na obličeji a aby filtry doléhaly. Rychlostí tisku a chlazení ovlivňujeme, jak bude materiál pružný, nebo pevný,“ vysvětlil ve vysílání Českého rozhlasu Plus Alexandr Lazarov z pražského ČVUT, který má vývoj 3D tisku respirátorů na starosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Respirátory z průmyslových 3D tiskáren

Výrobou se v tamním Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) začali zabývat 12. března.

Respirátory bude možné tisknout na profesionálních 3D tiskárnách s technologií MJF (viz box). V Česku je takových tiskáren osm a téměř všechny už své výrobní kapacity nabídly.

V sousedním Německu je jich ale desetkrát tolik, výrobce této technologie chce data z CIIRC i materiál pro výrobu dodat všem firmám, které jeho 3D tiskárny používají.

MJF technologie

3D tiskárny s technologií MJF najdeme ve velkých vývojových centrech, často spojených s automobilovým průmyslem. Na světě je takových tiskáren asi 1000, jedna by dokázala vyrobit okolo 60 respirátorů denně.

V republice je dostatek materiálu na výrobu masek respirátorů, těsnění i filtrů. Tisk by se mohl rozeběhnout koncem týdne, až budou hotová potřebná schválení na těsnost masek.

„Z čistě vědeckého hlediska by to byl úkol na půl roku výzkumu. Klíčová je schopnost respirátorů filtrovat a modelování cirkulace vzduchu při vydechování,“ řekl Lazarov. Vývoj prototypu je po necelém týdnu u konce, potřebné testy jsou plánovány právě na středu 18. března. Výzkumníci budou moci hned poté odeslat zájemcům tisková data.

„Při výrobě respirátoru používáme pouze menší díly filtrovacího materiálu,“ říká Lazarov. Vyvíjené respirátory tedy navíc šetří nedostatkový filtrovací materiál. Náročnost jeho vyřezávání je mnohem nižší než v případě šitých roušek.

Celý respirátor je možné po snadné dezinfekci a výměně filtrů používat opakovaně. Podle autorů je výhodou i to, že materiál pro výrobu filtrů je možné sehnat od výrobců „v rolích“ a ve skladech je ho dost.

Respirátory bude možné tisknout na profesionálních 3D tiskárnách | Foto: Petr Kološ

Vstřikolisy

Druhou možností výrobního postupu je využít vstřikolis (stroj, který zpracovává plasty vstříknutím roztaveného materiálu do dutiny, pozn. red.).

„Uvažujeme o vytipování výrobce, který technologii má a pomůže nám s dokončením výrobního postupu,“ prohlásil Vít Dočkal, vedoucí projektové kanceláře CIIRC. „Jedná se o jednu nebo dvě firmy v České republice.“

Průmyslová výroba respirátorů by znamenala navýšení výrobní kapacity i snížení nákladů, zatím se pohybují okolo 400 korun za kus.

Podle neoficiálních informací na podobném projektu pracuje i největší světový výrobce 3D tiskáren, společnost Prusa Research. Tyto tiskárny jsou podstatně rozšířenější než stroje, které pracují s technologií MJF. Případný projekt bude představen do konce týdne.

Petr Kološ, Marek Kuchařík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme