Soudní dvůr EU: YouTube a jiné platformy neporušují autorská práva, samy aktivně nepřispívají k šíření

YouTube a další internetové platformy nenesou za běžných okolností odpovědnost za porušování autorských práv u videí a dalších souborů sdílených uživateli. Rozhodl o tom v úterý Soudní dvůr Evropské unie. Pokud by však provozovatelé sociálních sítí vědomě přispívali k šíření chráněných děl, mohli by porušovat právo i oni, dodal nejvyšší orgán unijní justice.

Tento článek je více než rok starý.

Lucemburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

YouTube (Ilustrační foto)

YouTube (Ilustrační foto) | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Soud zdůraznil, že verdikt platí „za současného stavu unijního práva“. To však v nejbližších letech patrně projde proměnou. EU totiž aktuálně jedná o zvýšení celkové odpovědnosti platforem, které loni navrhla Evropská komise.

Google vyhrál spor nad Oraclem. Podle soudu software pro Android autorská práva neporušuje

Číst článek

Na soudce v Lucemburku se obrátil německý soud, který rozhoduje o dvou žalobách na YouTube, patřící společnosti Google, a na švýcarskou firmu Cyando, jejíž služba Uploaded umožňuje nahrávat a sdílet soubory. Podle majitelů práv v obou případech platformy porušily pravidla a měly by zaplatit odškodné.

Unijní soud případy prozkoumal z hlediska tří směrnic o autorském právu, elektronickém obchodu a o duševním vlastnictví. Soudci dospěli k závěru, že platformy nejsou za porušování práv odpovědné, protože samy aktivně nepřispívají k šíření chráněných děl.

Vinu by jim naopak podle soudu bylo možné přiřknout v případě, kdy by bylo prokazatelné, že „obsahy nahrané na svou platformu znají a kontrolují“.

„Tak je tomu zejména v případě, kdy si je tento provozovatel konkrétně vědom protiprávního zpřístupnění chráněného obsahu na své platformě a takový obsah neprodleně neodstraní nebo k němu nezablokuje přístup,“ uvedl soud v tiskové zprávě k verdiktu.

Platformy by podle soudu také mohly nést odpovědnost v případě, že by dostatečně technologicky nebránily obecnému šíření autorsky chráněných děl, o němž vědí či by o něm vědět měly.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme