Zemřel biochemik Emil Paleček. Objevil nový způsob jak zkoumat DNA

Zemřel biochemik Emil Paleček, bylo mu 88 let. Objevil nový způsob jak zkoumat DNA. Zároveň spolupracoval s brněnským Masarykovým onkologickým ústavem. Získal ceny Česká hlava nebo Neuron. Informaci České televize potvrdila Radiožurnálu Palečkova rodina.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český biochemik Emil Paleček z Biofyzikálního ústavu Akademie věd v Brně přišel už na přelomu 50. a 60. let s objevem, jak číst DNA pomocí elektrochemických metod.

Výrazně tím předběhl dobu, a to hlavně v socialistickém Československu, kde podle něj bylo slovo „genetika“ zakázané. 

Palečkovo dílo vešlo do učebnic biofyziky a molekulární biologie a byl také zakládajícím členem Učené společnosti ČR. Zaujal ale nejen tuzemskou odbornou veřejnost, byl hojně citován i v zahraničí. Je autorem tří stovek vědeckých prací.

V roce 2014 Paleček Českému rozhlasu Plus přiblížil, jak se k výzkumu dostal. „Jako obvykle naučila nouze Dalibora housti. Nastoupil jsem na biofyzikální ústav a dostal jsem za úkol zkoumat poškození DNA radiačním zářením. Bylo to v době, kdy byly obavy, že vybouchne atomová bomba. Jenže zařízení v laboratoři bylo vskutku ubohé,“ přiblížil tehdy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Barbory Tachecí s Emilem Palečkem z roku 2014

Paleček před několika lety řekl, že v budoucnu budou moci praktičtí lékaři díky DNA zjistit z kapky krve, jak vyhovuje daný lék konkrétnímu pacientovi. Informace z genomu mohou pomoci i při včasné diagnostice rakoviny.

V roce 2014 při udělení ceny Česká hlava odhadoval, že praktici začnou používat elektrochemické metody pro rozpoznání údajů z DNA nejdříve asi za 20 let.

Samozřejmě nejde o proroctví, ale o odhad. Věda se neustále vyvíjí a nelze vyloučit, že se objeví nové metody, které budou levnější a efektivnější než moje elektrochemie," řekl tehdy.

ako, dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme