Michael Atiyah představil řešení Riemannovy hypotézy, nad níž si matematici lámou hlavu už 160 let

Datum 24. září se možná navždy zapíše do historie jako den, kdy se podařilo vyřešit jeden z nejtěžších matematických problémů v dějinách. Devadesátiletý britsko-libanonský matematik Michael Atiyah představil řešení takzvané Riemannovy hypotézy. Tedy matematického problému, který se nikomu nepodařilo vyřešit skoro 160 let a mnozí ho pokládali za neřešitelný.

Heidelberg Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Devadesátiletý britsko-libanonský matematik Michael Atiyah

Devadesátiletý britsko-libanonský matematik Michael Atiyah | Foto: Pablo Costa | Zdroj: Flickr | CC0 1.0

Riemannova hypotéza souvisí s takzvanou Riemannovou funkcí, kterou popsal vědec Bernhard Riemann v roce 1859. Funkce se - velmi zjednodušeně řečeno - zabývá rozložením prvočísel.

Čím výše jdeme, tím prvočísla, tedy čísla dělitelná sama sebou a jedničkou, postupně řídnou. Například od nuly do stovky je jich 25, ale v intervalu 301-400 už jich je jen 16.

Hypotéza tedy zní: „Kolik prvočísel je menších než zadaná hodnota?“

3:33

V Soulu udělili prestižní medaili za matematiku poprvé ženě, získala ji Íránka Mírzácháníová

Číst článek

Zní to možná složitě, v praxi by to ale pomohlo jednak matematikům, kteří by získali nové matematické metody, ale mohlo by zajistit i pokrok v informatice.

„Prvočísla hrají roli v hrozné spoustě aplikací, například v kódování, šifrování, v internetové bezpečnosti, v bezpečnosti platebních karet a takovýchto záležitostí,“ vysvětluje pro Radiožurnál Mirko Rokyta z Katedry matematické analýzy Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Michael Atiyah své řešení v pondělí dopoledne představil na matematické konferenci v německém Heidelbergu. Kdy se dozvíme, zda je správné, není zatím jasné. V tuto chvíli se na řešení vrhnou odborníci z celého světa a budou ho zkoumat. Podobně jako v devadesátých letech, kdy představil Andrew Wiles řešení jiného matematického problému - Fermatovy věty.

„Důkaz Andrewa Wilese byl zkoumaný v řádů měsíců až let, než tam byla nalezena malá chybička, kterou se naštěstí podařilo odhalit. V těchto obtížných matematických problémech je opravdu mnoho možností, kde něco drobného přehlédnout,“ dodává Rokyta.

Autor správného řešení kromě světového věhlasu získá i finanční odměnu v hodnotě jednoho milionu dolarů. Ne náhodou se ale mezi matematiky říká, že nejtěžší způsob, jak si vydělat milion dolarů, je najít řešení Riemannovy hypotézy.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme