V Soulu udělili prestižní medaili za matematiku poprvé ženě, získala ji Íránka Mírzácháníová
Prestižní ocenění za matematiku získala vůbec poprvé v historii žena – Íránka Marjam Mírzácháníová. Na mezinárodním matematickém kongresu v Soulu byla mezi čtyřmi letos oceněnými vědci. Cenu, nazvanou po kanadském matematikovi Johnovi Charlesovi Fieldsovi, dostala za práci o symetrii zakřivených povrchů. Cena se uděluje od roku 1936.
„Je to velká pocta. Budu ráda, když to povzbudí mladé ženy, které se věnují vědě a matematice. Jsem si jistá, že v příštích letech podobné ceny dostanou další ženy," sdělila Mírzácháníová na webové stránce kalifornské Stanfordovy univerzity, kde působí.
Matematička Marjam Mírzácháníová se narodila před 37 lety v Teheránu, kde žila až do zahájení doktorandských studií na Harvardově univerzitě.
O matematické ceně mluví vedoucí Národního kontaktního centra ženy a věda Marcela Linková
Doktorát tam obhájila v roce 2004 a od roku 2008 je profesorkou matematiky na Stanfordově univerzitě. Chtěla se sice stát spisovatelkou, ale zároveň ji bavilo řešit matematické úlohy.
„Jde o uznání přínosu žen v matematice, které mohlo, a podle některých i mělo, přijít dřív. Ženy se matematice věnují celá století a svými objevy a teoriemi zásadním způsobem přispěly k rozvoji matematických věd,“ říká vedoucí Národního kontaktního centra - ženy a věda Marcela Linková.
Fieldsova medaile za matematiku je obdobou Nobelovy ceny. Udílí se každé čtyři roky matematikům mladším 40 let. Tu letošní předávala jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje, která je první ženou v čele Jižní Koreje.
Dalšími třemi oceněnými byli Brazilec Artur Ávila, který působí ve Francii a v Brazílii, Manjul Bhargava z americké Princetonské univerzity a Martin Hairer z Warwické univerzity v Británii.