První rok centra pro experimentální medicínu: 'Probíhá tu fantastická revoluce, ale zatím v laboratořích.'

V Praze už rok funguje jedno z nejmodernějších vědeckých center pro experimentální medicínu. V budově lékařské fakulty Univerzity Karlovy stojí například přístroj, který vlastní a ke zdravotnickému výzkumu využívají jen čtyři další instituce na světě. Kromě experimentů tady vědci pracují na lécích budoucnosti.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přístroj MPI v centru CAPI Univerzity Karlovy

Přístroj MPI v centru CAPI Univerzity Karlovy | Foto: Archív Univerzity Karlovy

Centrum pokročilého preklinického zobrazování vzniklo přímo v budově 1. lékařské fakulty. Kvůli tomu se muselo hned na začátku vymyslet, jak a kde chovat pokusná zvířata.

„Není možné vzít zvíře, přivézt ho tramvají, vyšetřit ho a pak ho zase odvézt taxíkem. Musí to mít svoje jasné hranice a podmínky. Dohromady to stálo něco přes 160 milionů korun," říká Aleksi Šedo, děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jedno z nejmoderněšjších vědecko lékařských center na světě slaví 1 narozeniny. V budově lékařské fakulty Univerzity Karlovy stojí nejmodernější přístroje současnosti, které můžou pomoci v onkologické diagnóze a léčbě.

Hlavním stavebním materiálem centra jsou ale přístroje v čele se zobrazovačem magnetických částic, kterému se říká MPI. Ve zkratce - je to přístroj, který funguje podobně jako magnetická resonance nebo CT v nemocnicích. Ale bez nebezpečné radiace.

„U MPI radiační zátěž není, je to zařízení, které ještě není v klinické medicíně ale má potenciál se tam dostat a my můžeme být přímo u toho," pokračuje Aleksi Šedo.

V prostorách samotného centra tráví vědci čas třeba experimentální medicínou a svými vlastními výzkumy. Pokládají se tu ale základy pro klinickou léčbu hlavně v oblasti onkologie.

„Je to metoda, která se zatím připravuje na použití u člověka, ale bude to určitě i řadu let trvat. Probíhá fantastická revoluce, je ale schovaná – laik ji nevidí, protože výsledky trvají. Jsou schované v laboratořích. Možná, že spoustu těch léčiv, které dnes testujeme, už nedostaneme. Ale naše děti ano," říká přednosta centra Luděk Šefc.

Některé léky a postupy zní jako z daleké budoucnosti, přesto si je vědci už vyzkoušeli na myších v Praze.

„Podáme například radioaktivní značku, ta najde nádor a také se v něm akumuluje. Je jen v nádoru postupně ho ozařuje a on se zmenšuje a zmizí. Na MPI je možné sledovat třeba kmenové buňky vstříknuté – kam putují a kde se usazují," vysvětluje přednosta.

To zní jako zázrak, dočkáme se toho někdy? „Dočkáme, určitě. Málokdo si uvědomuje, jak se molekulární medicína vyvíjí. Je celá řada léčiv a postupů léčby prokázána v experimentu a teď probíhají všechny ty preklinické a klinické testy. Jejich úspěšnost je ale asi poloviční."

Ještě letos dorazí do centra další elektronický pomocník. Speciální vysokofrekvenční ultrazvuk, který pomůže lépe sledovat například nádory.

Kristina Lamperová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme