Jméno pro černou díru? Powehi. Vymyslel ho havajský profesor

Po zveřejnění jména mladé vědkyně Katie Boumanové, bez jejíhož algoritmu by historický úspěch astronomů nebyl možný, se svět dozvídá i název obří černé díry v centru galaxie Messier 87. Havajský profesor jazyků navrhnul jméno Powehi, které má odkazovat k havajské Písni stvoření Kumulipa.

Tento článek je více než rok starý.

Honolulu Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vědci 10. dubna 2019 zveřejnili vůbec první snímek černé díry.

Vědci 10. dubna 2019 zveřejnili vůbec první snímek černé díry. | Zdroj: Reuters

To, že je jméno spojené s pacifickými Havajskými ostrovy, není náhoda. Právě na Havaji se totiž nachází dva z devíti světových radioteleskopů, které společně snímek černé díry sestavily.

Název Powehi navrhl Larry Kimura, profesor havajského jazyka a havajských studií na Havajské univerzitě ve městě Hilo. Slovo spojuje dva výrazy, které mají kořeny v havajské písni Kumulipa z 18. století o stvoření světa.

Její algoritmus umožnil zachytit černou díru. Skromná vědkyně se přes noc stala hvězdou

Číst článek

„Po“ podle havajského deníku Star Adviser znamená hluboký temný zdroj nekonečného stvoření, a „wehi“ nebo „wehiwehi“ značí být poctěný ozdobami nebo zkrášlením.

„Mít to privilegium dát vůbec první vědecky potvrzené černé díře havajské jméno, je pro mě velmi významné pro mě i pro můj havajský rod, který pochází z ‚po‘,“ cituje deník Larryho Kimuru, který zároveň doufá, že bude moci v budoucnosti pojmenovat i další černé díry.

Jméno dostalo zelenou od astronomky Jessicy Dempseyové z observatoře s teleskopem Jamese Clerka Maxwella na havajské sopce Mauna Kea. „Hned jak to řekl, málem jsem spadla ze židle,“ prohlásila Dempseyová, která je jednou z 200 vědkyň a vědců, kteří se na mezinárodním projektu EHT (Teleskop horizontu událostí) podíleli.

Propojením devíti radioteleskopů na několika kontinentech vznikl virtuální teleskop, jenž umožnil sledovat okolí uvedené černé díry, která je vzdálená přibližně 54 milionů světelných let od Země.

Fotografie zveřejněná ve středu zachycuje obří černou díru v centru galaxie Messier 87. Je na ní patrný jasný ohnivý kruh vytvořený světlem zahnutým intenzivní gravitací kolem černé díry, která je 6,5miliardkrát masivnější než naše Slunce, sdělili vědci.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme