VIDEO: Astronomové ohlásili průlomový objev. Ukázali první snímek černé díry

Vědci z mezinárodního projektu Event Horizon Telescope (Teleskop horizontu událostí, EHT) ve středu zveřejnili historicky první snímek černé díry. Ta se nachází ve středu miliardy kilometrů vzdálené galaxie Messier 87, která je v souhvězdí Panny a má hmotnost jako 6,5 miliardy Sluncí. Objev byl oznámen hned na šesti souběžně probíhajících tiskových konferencích v Bruselu, Santiagu de Chile, Šanghaji, Tokiu, Tchaj-peji a Washingtonu.

Washington/Tokio/Brusel (Aktualizováno: 16:55 10. 4. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Historie vědy se odteď rozdělí na dvě části – dobu před fotografií, a dobu po fotografii,“ řekli vědci k objevu.

Vědci 10. dubna 2019 ukázali vůbec první snímek černé díry. Tisková konference probíhala na několika místech světa. | Foto: Repro iROZHLAS.cz | Zdroj: Youtube European Commission | CC BY 1.0

Na fotografii je vidět světelný kruh, který vznikl při deformaci časoprostoru gravitační silou černé díry. Právě tato deformace má za následek ohýbání světla, které kolem gravitačního středu vytváří téměř dokonalý kruh.

Velikost tohoto kruhu závisí jen na velikosti černé díry. Díky tomu mohli vědci spočítat její hmotnost – váží jako 6,5 miliardy Sluncí dohromady.

Černá díra

Černá díra je objekt, který má tak silnou gravitační sílu, že kolem sebe křiví čas a prostor, z nějž posléze nemůže uniknout ani světlo. Hraničnímu místu, ze kterého již není úniku, se říká horizont událostí. Černé díry v centrech galaxií podle vědců vznikly nejspíše v době, kdy se tyto galaxie formovaly. Část černých děr také vzniká kolapsem mohutných hvězd.

„To, co vidíme, je opravdu enormní černá díra,“ řekl Heino Falke z nizozemské univerzity Radbound, který je členem vědecké rady projektu.

„Moji kolegové mi vždy říkali – nemůžeš vidět černou díru, nebo ano? Myslím, že mají pravdu. Černou díru vidět nemůžete, ale můžete vidět její stín,“ vysvětlil Falke.

Stínem černé díry je místo, kde světlo mizí za horizontem událostí. Vzniká tak tmavý prostor, který se na fotografii nachází uvnitř zářícího kruhu. Jeho průměr je asi 100 miliard kilometrů.

„Transformovali jsme matematický koncept horizontu událostí, něco, co normálně píši na tabuli, když o tom učím, ve skutečný fyzikální objekt. V něco, co můžeme otestovat, změřit a opakovaně pozorovat. Můžete si myslet, že je to maličkost, ale je to základní krok v jakémkoliv vědeckém pokroku. Je to vědecká metoda. Být schopný udělat experiment a dedukovat z něj, jak příroda funguje,“ vysvětlil význam objevu teoretický astrofyzik Luciano Rezzolla.

Nepřímá pozorování

Úspěch českých vědců. Našli řešení kvadratické gravitace a popsali nový typ sférické černé díry

Číst článek

Všechna dosavadní pozorování černých děr byla zatím nepřímá.

„My se o černých dírách dovídáme hodně pomocí spektroskopických pozorování. Ale to jsou všechno nepřímé metody, kdy sledujeme pohyb zářícího plynu, který se nachází poblíž té černé díry,“ vysvětlil Radiožurnálu Michal Bursa z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Jak ve skutečnosti vypadá černá díra, se z toho vědci nedozvěděli.

Projekt EHT se vedle galaxie Messier 87 zaměřil i na černou díru v centru Mléčné dráhy, což je galaxie, ve které se nachází naše sluneční soustava. Konkrétně se soustředili na komplex Sagittarius A, respektive velice silně zářící rádiový zdroj Sagittarius A*. Právě zde by se podle vědců měla nacházet obří černá díra.

Teleskop EHT je projekt, který vznikl v rámci mezinárodní spolupráce. Byl zahájen v roce 2012. Propojením devíti radioteleskopů na několika kontinentech vznikl virtuální teleskop, jenž umožnil sledovat okolí černé díry.

Štěpán Sedláček, Tereza Matoušová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme