Hedy Lamarr nebyla jen hvězdou filmu Extase. Proslula i technickým nadáním

‚Každá dívka může být úchvatná. Stačí jen stát a vypadat hloupě,‘ řekla rakousko-americká herečka Hedy Lamarrová. Hvězda filmu Extase režiséra Gustava Machatého z roku 1932 nepochybně věděla, o čem mluví. Stojí za to připomenout, že měla i technické nadání. Přesně před 71 lety si Lamarrová a hudební skladatel George Antheil nechali patentovat systém přenosu dat. Z jejich vynálezu vycházejí i dnešní mobilní sítě a navigační systémy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radiopřijímač Telefunken z roku 1936

Radiopřijímač Telefunken z roku 1936 | Foto: Historické radiopřijímače Josefa Če

Okřídlený výrok herečky Hedy Lamarrové učí, že mezi "vypadat hloupě" a "být hloupá" je velký rozdíl. Vídeňská rodačka Hedy Kieslerová hloupá nebyla. V osmnácti - v roce 1932 - se stala hvězdou Hedy Lamarr.

Kráska z filmu Gustava Machatého Extase natáčela v Hollywoodu - a stála u zrodu dnešních navigačních systémů a mobilních sítí.

11. srpna 1942 získali Lamarrová a hudební skladatel George Antheil patent na systém přenosu dat. Podstatu vynálezu shrnuje spisovatel Ondřej Neff:

Přehrát

00:00 / 00:00

Osobnost Hedy Lamarr přiblížila redaktorka Helena Berková

„Vymysleli v podstatě šifru. Šifrou obvykle zaznamenáváme nějaké texty, kdežto oni použili šifru na to, aby se střídaly rádiové frekvence,“ vysvětluje.

Lamarrová a Antheil měli za to, že americké námořnictvo může jejich vynález využít k vývoji řiditelných torpéd. To se ale nestalo.

„Ten vynález se dlouho vyvíjel, ale do opravdové praxe přišel až v 60. letech, kdy ho americká armáda používala při šifrování rádiového provozu v kubánské krizi,“ popisuje Neff.

Technologii se říká FHSS, z anglického Frequency Hopping Spread Spectrum. Nejprve sloužila k vojenským účelům. V 80. letech ji ale americké úřady uvolnily k civilnímu užívání.

Ondřej Neff vysvětluje, jaká je souvislost mezi patentem Lamarrové a Antheila z roku 1942 a dnešními mobilními sítěmi: „I wi-fi připojení střídá rádiové frekvence. Samozřejmě vysílač i přijímač musí vědět, v jaké struktuře střídání je. A to je vlastně ta šifra.“

Patent z roku 1942 oběma vynálezcům bohatství nepřinesl. Antheil zemřel v roce 1959, patentová práva vypršela. Lamarrová se dočkala uznání až ve 84 letech: v roce 1997 dostala v Kalifornii výroční cenu vynálezců. Zemřela v roce 2000 na Floridě.

Helena Berková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme