Kašpar, Melichar a Baltazar žehnají obydlím. Tradice má dlouhou historii

Dnes slavíme svátek Tří králů - Kašpara, Melichara a Baltazara. V křesťanském světě končí dnem, kdy se tři králové přišli poklonit narozenému Ježíškovi, vánoční svátky. Tento den s sebou přináší řadu historických tradic.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tři králové - ilustrační foto

Tři králové - ilustrační foto | Foto: Ladislav Bába

Základem zvyků a obřadů, které se tento den konají, je biblická zvěst o tom, že do Betléma se přišli poklonit malému Ježíškovi tři mocní mágové z východního světa, kteří mu přinesli významné královské dary – zlato, myrhu a kadidlo.

Cestu do Betléma jim ukazovala známá kometa, za kterou šli z východních zemí.

Nejznámější tříkrálovou tradicí, která přetrvala do dnešních dnů, je koleda a psaní iniciál a letopočtu křídou nad dveře. Mnozí si myslí, že písmena K, M a B označují jména jednotlivých králů. Tři mágové však dostali jméno až na základě středověké legendy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tříkrálovou tradici přiblížila v Ranním interview Radiožurnálu Jiřina Langhammerová z Národopisného muzea

Ve skutečnosti se jedná o zkratku latinského nápisu Christus mansionem benedicat, tedy ať Kristus požehná tomuto domu.

„Nicméně latinskému nápisu lidé tolik nerozuměli, a protože se to dobře hodilo na jména těch králů, kteří byli posléze takto vyjmenováni - tedy Kašpar, Melichar a Baltazar - takže psali svěcenou křídou,“ popisuje vznik druhotné legendy Jiřina Langhammerová z Národopisného muzea a pokračuje:

„Na dnešní den, tedy na Tři krále, se v kostelech světí voda, sůl, křída, také zlaté předměty – třeba zlatý přívěšek si můžete nechat posvětit, aby vám přinášel štěstí a zdraví. Toto všechno se potom používalo v průvodu a svěcenou křídou se psaly iniciály na veřeje dveří.“

Tři králové ve Španělsku měli co dělat, aby letos malé děti nezklamali

Číst článek

Tradice se liší sice regionálně, ale pouze po stránce výpravy, nikoli stránkou významovou. Na Moravě chodili jako tři králové dospělí muži, v Čechách to bývala záležitost malých chlapců.

„Klukovská koleda nebyla vždy jenom záležitostí dětí, ale ve středověku chodili po domech žehnat tomu domu kněží s ministranty a mělo to vážný náboženský a velice důstojný průběh,“ připomíná Jiřina Langhammerová.

Prastaré zvyky jako vykuřování či vykropování pro očistu obydlí se tak dochovaly do dnešních dní, ale jejich praktikování je již řádově menší než v dobách dřívějších.

Varšavou projde největší tříkrálový průvod na světě

Číst článek

Jan Herget, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme