Kutnohorská galerie GASK opět vystaví vzácnou středověkou iluminaci

Cenným pokladem se může stát i vytržená stránka ze zpěvníku. Středočeský kraj za ni na aukci v Londýně zaplatil miliony korun. Teď je ukrytá v trezoru kutnohorské galerie GASK. Lidé si ji mohou prohlížet jenom několik dní v roce. V nejbližší době budou mít příležitost během velikonočních svátků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kutnohorská iluminace | Foto: Michal Trnka

Zatím je ale středověká iluminace s kresbami o těžbě a zpracování stříbra v Kutné Hoře umístěna v přísně střeženém depozitáři.

V místnosti o velikosti školní třídy stojí mimo regálů s obrazy také železný trezor. Nahoře je těžký skleněný poklop. Právě ten dává křehké depozitářce Magdaleně Deylové pořádně zabrat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyjímání vzácné iluminace z trezoru přihlížela redaktorka Michaela Vetešková

Žena si navlékne bílé bavlněné rukavice a opatrně zdobený list pergamenu o velikosti přibližně A3 přenáší na vedlejší stůl. Zatím je zabalený do vrstev jemných šustivých papírů, které depozitářka postupně pečlivě odstraňuje.

„Teď vidíme originál iluminace, který zakoupil Středočeský kraj v roce 2010,“ popisuje. Návštěvníci dílo uvidí ve speciální vitríně, nasvícené přesně podle pokynů restaurátorů.

Deylová přiznává, že při manipulaci s iluminací je třeba ostražitosti. „Iluminace se nevyndává tak často, takže ta manipulace s ní rozhodně není úplně běžná ani pro depozitárníka,“ říká.

„Já jsem ji ještě takhle zblízka neviděla, jak je to krásně zdůrazněné, ty pohyby, to je doopravdy úžasné,“ rozplývá se nad precizní kresbou ředitelka GASKu Jana Šorfová. Zblízka jsou vidět pitoreskní figurky horníků v bílých kabátcích s kapucí.

Sama ředitelka galerie přiznává, že vyjímání iluminace z trezoru vidí vůbec poprvé. „Jsem moc ráda, že byl Středočeský kraj tak odvážný, že iluminaci zakoupil. Zaplatil za ni 18 milionů korun,“ uzavírá.

Michaela Vetešková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme