V Bruselu uspořádali výstavu, která lidem připomíná Mnichovskou dohodu

Mnichovská dohoda před pětasedmdesáti lety zničila meziválečné Československo a byla triumfem diktátorů. Toto výročí si nepřipomínají jen Češi doma, ale po celém světě, například v Bruselu. V Evropském parlamentu je k vidění výstava, která na podrobně zpracovaných panelech představuje meziválečné Československo i jeho rozklad stvrzený v Mnichově.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bruselská výstava o Mnichovské dohodě

Bruselská výstava o Mnichovské dohodě | Foto: frakce EKR v Evropském parlamentu

„Nejsou tu jenom panely, ale je tu i unikátní telefon firmy Telegrafia, který její pracovníci zapojili v hotelu Alcron v pokoji lorda Runcimana,“ vysvětluje jeden z autorů výstavy plukovník Michal Burian z Vojenského historického ústavu v Praze.

„Po jeho odchodu si byli vědomi toho, že je to něco unikátního, co významným způsobem promluvilo do dějin Československa. Telefon odpojili a věnovali ho do sbírek Vojenského historického ústavu, kde je dodneška,“ pokračuje Burian.

Na výstavě se nachází i plastika s názvem Lidé bez domova od Břetislava Bendy, jednoho z nejvýznamnějších sochařů meziválečného Československa. Plastiku vytvořil na přelomu září a října 1938. Vzniklo víc sošek, které se prodávaly a výtěžek byl věnován lidem, kteří museli opustit pohraničí v Sudetech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na výstavě v Bruselu, ktrerá připomíná Mnichovskou dohodu, natáčel Ondřej Houska

S nápadem na výstavu přišel europoslanec Jan Zahradil z ODS.

„V Evropě už se o této události příliš mnoho neví, tak nám právě těch 75 let připadalo jako dobrá záminka k tomu, abychom takovou výstavu uspořádali,“ říká Zahradil.

Toho, že by se podobná událost opakovala, se Zahradil nebojí. Podle něj tam, kde je volný pohyb osob a zboží a jsou zaručeny čtyři základní svobody, není žádný důvod k ozbrojeným konfliktům.

„Je velmi pravděpodobné, že tato i následující generace Evropanů bude žít v míru. Základem toho bylo francouzsko-německé smíření po druhé světové válce. Národy, které spolu ekonomicky kooperují, zpravidla spolu neválčí,“ souhlasí europoslanec Miloslav Ransdorf z KSČM.

Na sociální síti Twitter se už objevily pochvalné reakce na výstavu od europoslanců z různých zemí. Povědomí o tom, co se Československu stalo před 75 lety v Mnichově tak sílí.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme