Výstava v Muzeu Boskovicka dokumentuje nedokončenou dálnici Vratislav - Brno - Vídeň

Svého času měla být chloubou silničního stavitelství, nikdy ale nebyla dokončena a na její pozůstatky lze v krajině narazit dodnes. Řeč je o dálnici Vratislav – Brno – Vídeň, kterou těsně před 2. světovou válkou začalo budovat nacistické Německo. Více se o teď stavbě můžete dozvědět na výstavě v Muzeu Boskovicka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava Nedokončená dálnice Vratislav-Brno-Vídeň | Foto: Michal Záboj

Výstava nese název Nedokončená dálnice Vratislav – Brno – Vídeň a přibližuje vznik a průběh této silniční stavby.

„Příprava na stavbu dálnice byla zahájena v listopadu 1938 po podepsání mezistátní dohody mezi tehdejším Československem a Německem. Vlastní výstavba byla zahájena 11. dubna 1939 nedaleko Jevíčka,“ popisuje autor výstavy Tomáš Janda.

Silnice měla podle plánů měřit 320 kilometrů, z toho na území druhé republiky a pak protektorátu 75 kilometrů v ose sever jih. Spojit měla Vídeň a dnešní polskou Wroclav.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o expozici V Muzeu Boskovicka zjišťoval redaktor Michal Záboj

„Je to zcela jednoznačně hospodářská stavba, spojení Horního Slezska, tehdy německého průmyslového města Breslau s Vídní. Rakousko bylo od dubna 1938 součástí německé říše. A to znamená, bylo to jednoznačně hospodářské dopravní propojení jižních částí Německa a severních částí Německa, Slezska, Vratislavi a Rakouska,“ doplňuje Janda.

Stavba skončila v roce 1942, kdy už se Německu nedostávalo matriálu a prostředků na civilní výrobu. Návštěvníky se stavbou dálnice seznamuje čtyřicítka informačních panelů s autentickými fotografiemi a plány, řada originálních předmětů a několik modelů mostních konstrukcí a dálničního tělesa.

„Většina těchto materiálů pochází od potomků pamětníků nebo od potomků lidí, kteří na stavbě dálnice pracovali. Některé tyto materiály jsou i z muzejních institucí, například z několika muzeí v Brně, v Moravské Třebové nebo ve Velkých Opatovicích,“ podotýká Tomáš Janda.

Výstava Nedokončená dálnice Vratislav-Brno-Vídeň | Foto: Michal Záboj

S nedokončenou dálnicí Vratislav – Brno – Vídeň se zájemci mohou seznámit i přímo.V krajině se dodnes zachovalo dálniční těleso nebo desítky mostních oblouků. Některé se i využívají.

„Na celé těleso dálnice se dá narazit de facto od městečka Trnávka až po obec Sobotovice, která se nachází severně od Pohořelic. Na mostní konstrukce můžeme narazit v celé této délce. Určitě stojí i tyto nedokončené stavby ke shlédnutí,“ dodává Janda.

Výstava Nedokončená dálnice Vratislav – Brno – Vídeň v Muzeu Boskovicka potrvá do 24. března. Pak se přesune do Velkých Opatovic a do dalších obcí nejen na trase stavby.

Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme