Březost zpomaluje delfíny

Samice delfínů, které mají krátce před porodem, jsou obzvlášť zranitelné. Mládě v jejich břiše je totiž hodně zpomaluje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Delfín, ilustrační obrázek | Foto: stock exchange, Norbert Habony

Poslední fáze gravidity jsou obtížné pro samice naprosté většiny zvířat, o člověku nemluvě. Někteří ptáci dokonce těsně před nakladením vajec dočasně ztratí schopnost letu. Biologové z Kalifornské univerzity v Santa Cruz zkoumali, jak březost ovlivní plavecké výkony samic delfínů skákavých. V potapěčském obleku se připojili ke skupině delfínů na Havaji, ve kterém měly dvě březí samice krátce před porodem, a pohyby samic zaznamenávali digitální kamerou. Analýza nahrávek z doby před porodem a po něm ukázala, že mládě v břišní dutině samice podstatně zpomaluje a omezuje.

Zvětšený objem břicha dramaticky zvyšuje odpor prostředí. Březí samice, která plave „pohodlnou“ rychlostí 6 km/h, proto musí překonávat stejný odpor vody jako jiný delfín plující dvakrát rychleji. Má také větší zásoby tělesného tuku, který ovlivňuje vznášivost, a ponory za kořistí jsou pro ni obtížnější. Také maximální rychlost, klíčová pro únik před predátory, je nižší. Rozsah pohybu ocasní ploutve tvořící hnací sílu je u březích samic menší. Samice se to snaží kompenzovat tím, že ploutví mávají rychleji. Navzdory tomu je jejich maximální rychlost plavání o 44 % nižší než po porodu.


Zdroj: Journal of Experimental Biology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme